100 shqiptarët më popullorë online

Studimi i Departamentit të Komunikimit të UET bën klasifikimin e 100 personave më të ndjekur në rrjetet sociale dhe i jep përgjigje pyetjes se ku ndahen e ku priten hapësira publike tradicionale me atë virtuale në terma të personazheve dhe figurave kryesore që ato prodhojnë

“Rama do ti rrisë pensionet, e pashë në internet..”, “ E pe ca tha Enca për Nozin… e ka nxjerrë Ermali”, “ç’i ka punu Berisha Saje qorrit, i ka nxjerrë malet me cannabis”… “Muç Nano e boni helaq Skënderbeun…”. Këto e të tjera “sihariqe” të këtij lloji i gjen në bisedat midis njerëzve të grupmoshave të ndryshme në Shqipëri, nga adoleshentë te 70-vjeçarët. Shumica ka akses në rrjetet sociale dhe kryesisht në facebook. Ka pak njerëz të moshës madhore në Shqipëri, që nuk e kanë një profil në facebook, e aty gjejnë informacione nga më të ndryshmet që iu vijnë nga politikani më i rëndësishëm e deri te “VIP-i” më pak i ndjekur në rrjetet sociale.

Nga 2911000 njerëz që banojnë në Shqipëri, 1932024 janë përdorues të rregullt të internetit dhe nga këta 1400000 kanë një profil të hapur në Facebook . Rrjeti i dytë më i ndjekur ishte Instagrami, me gati gjysmën e personave që gjenden në Facebook, 680.000 dhe më pas vjen Tëitter dhe rrjetet e tjera.

Politikanë, gazetarë, artistë e figura të tjera publike s’e kanë pasur kurrë më parë më të lehtë komunikimin me audiencën e tyre. Kurrë më parë nuk e kanë pasur më të lehtë për të kuptuar se sa pëlqehen dhe prej cilës kategori të shoqërisë pëlqehen. Janë rrjetet sociale që e garantojnë këtë për këdo.

Kanë ndryshuar kaq shumë kohët. Dikur gjithçka merrej vesh kryesisht përmes mediave të shkruara sepse edhe mediat vizive ishin të kufizuara. Jo më shumë se 10-15 vjet më parë, lajmet mbërrinin tek audienca përmes gazetave dhe televizioneve të pakta që ekzistonin. Gjithçka duhej kërkuar për të hulumtuar se sa ndiqen në publik kërkohej përmes tirazhit të gazetave. Tani është kaq e thjeshtë dhe pa kosto.

Shqipëria e pasqyruar përmes një këndvështrimi analitik online, është thelbi i një studimi të kryer nga departamenti i Komunikimit në Universitetin Evropian të Tiranës. Studimi i kryer nga pedagogët Irena Myzeqari, Lorena Licenji, Albana Nexhipi dhe Alket Braho, sjell të dhëna mjaft interesante sa u përket profileve publike më të ndjekura në vend. Ermal Mamaqi është i preferuari i shqiptarëve. Me më shumë se 2 milionë pëlqime ai lë pas në renditje emra si Edi Rama, Sali Berisha e Bleona Qerreti, të gjithë figura të dashura për publikun shqiptar, duke u bazuar te like-t.

Ka një klasifikim të personave më të pëlqyer në katër kategori. Politikanë, ku janë studiuar vetëm politikanë. E dyta është Individuum, ku janë renditur Gazetarë, opinionistë, liderë fetarë apo edhe studiues e akademikë. E treta është Art-Sport, ku janë renditur artistë e sportistë. E katërta, Entertainment, ku përfshihen ata persona që shquhen apo janë të famshëm “pa asnjë arsye”.

Vlen për t’u theksuar se këto kategori janë thjesht orientuese dhe mund të ketë vend për diskutim nëse një profil i përket plotësisht kategorisë ku është vendosur apo mund të jetë në dy vende njëkohësisht.

Sa i përket preferencave mbi rrjetet sociale shqiptarët mbeten besnikë të Facebook, ndërsa Instagrami renditet i dyti me një numër të përgjysmuar ndjekësish krahasuar me të parin. Një pasqyrim objektiv, i bazuar në të dhëna të verifikueshme, vjen përmes studimit të UET. Hallka e parë e studimit përfshin mbledhjen dhe nxjerrjen e të gjithë personave me numrin më të lartë të pëlqimeve në Facebook. Pas evidentimit, hapi i dytë analizon personazhet se në cilat kategori ato bënin pjesë dhe së fundmi, renditja e tyre nga personi më i pëlqyer tek ai me më pak, duke ndalur numërimin te 25, shifër e cila përmbyll edhe klasifikimin për secilën nga kategoritë. Ndarja në kategori ishte hapi më i rëndësishëm i punimit duke qenë se kjo nënkupton analizimin e faqes por edhe postimeve të secilit prej personave dhe gjetjen edhe të përbashkëtave midis tyre.

Sa i përket ndarjes në kategori, te Politika është në krye të klasifikimit Edi Rama, i ndjekur nga Sali Berisha e më pas Erion Veliaj e Lulzim Basha. Te kategoria Individuum, në krye të klasifikimit është Elvis Naçi, i ndjekur nga Olti Curri. Te kategoria Art-Sport në krye të klasifikimit është Bleona Qerreti e ndjekur nga Alban Skënderaj dhe në kategorinë Entertainment, në krye të klasifikimit është Ermal Mamaqi, i ndjekur nga Luana Vjollca, Angela Martini, Bes Kallaku e të tjerë pas tyre.

Top Ten
1.Ermal Mamaqi 2067285
2.Edi Rama 1124392
3.Sali Berisha 1066951
4.Bleona Qerreti 965565
5.Alban Skenderaj 931199
6.Elvana Gjata 925134
7.Xhensila Myrtezaj 886363
8.Luana Vjollca 840466
9.Angela Martini 835967
10.Eni Koci 741487

SHKRIMIN E PLOTE DHE KLASIFIKIMET I GJENI NE REVISTEN MAPO NE VERSIONIN PRINT

Në këtë numër të revistës Mapo Do të gjeni edhe një intervistë me deputeten e PD-së Rudina Hajdari, shkrimin ‘Ristrukturimi i administratës dhe kleçka e ligjit “Për nëpunësin civil”’, dosierë dhe të tjera materiale mjaft interesante.

Shkruar Nga
More from Enton Palushi

Meta ka të drejtë në gabimin e vet

Nga Mustafa Nano Në datën 15 prill të vitit 2010, Gjykata Kushtetuese...
Read More

29 Comments

 • Just wish to say your article is as amazing. The clarity for your put up is simply cool and i could think you’re knowledgeable in this subject. Well with your permission let me to snatch your RSS feed to stay updated with approaching post. Thank you 1,000,000 and please continue the rewarding work.

 • You are definitely right, I would love to discover a lot more on this subject! I am also fascinated by forex wealth generators as I believe it really is quite cool nowadays. Keep it up!

 • We absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be what precisely I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind publishing an article or elaborating on most of the subjects you write about here. Again, awesome web log!

 • I felt wonderful to read this article and I believe you are really right. Inform me in case you’re curious about instagram followers, that is my major competence. I hope to check back with you soon enough, be careful!

 • I am definitely enjoying the theme of your site. Do you encounter any internet browser interface problems? Some of the website audience have complained concerning my newest jailbreak website not working appropriately in Internet Explorer but appears amazing in Firefox. Have you got any kind of solutions to aid fix the issue?

 • Good day! This is my very first comment here so I really wanted to give a quick hello and say I truly enjoy reading your posts. Can you recommend any other sites which cover real estate courses? I am as well quite intrigued by this thing! Thanks!

 • Dr.Punnet and her Teams are really a great cheater in Delhi for IVF, initially they say we will provide world best technology but after getting all money they all can’t do any thing and again repeat cycle or again take money for evry cycle same money, they all are playing with the emotions of allots of couples, God will never forgive you Dr. Puneet. this is very bad clinic, this is only earning money nothing else, avoid this doctor, try in AIIMS, GANGA RAM ANY OTHER Government hospitals are better, all private IVF centre are cheaters, maainly Dr. Puneet is great cheater in Delhi.

 • Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch!

 • Thank you very much for discussing this, I saved the page. I am also struggling to find data on sports online, have you any idea exactly where I can discover something such as that? I’ll be back in the future!

 • You are absolutely correct, I would really like to learn more information on this particular subject! I’m also fascinated by packers and movers near me since I consider it is really very cool right now. Keep doing this!

 • I’m curious to understand what blog platform you are working with? I am experiencing a few minor security challenges with our most recent blog related to house building plans and I would love to find a thing more risk-free. Have you got any solutions?

 • Are you tired of your ac repair in Dubai? Are you looking for Certified Professionals to carry out your ac repair with improved facilities and in an expert way?. Hot and humid conditions are not easy to tolerate, especially when you are not used to them. But, thanks to the air conditioners – living in such extreme settings can also become a pleasant experience, and more so if you are in Dubai.

 • There is remarkable changes on the structure of the webpage, I definitely love this. My own is relating to sofa washing and now there are lots of stuff to be done, I’m currently a rookie in website design. Take good care!

 • Hello there! This is my very first comment here so I simply wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your blog posts. Can you suggest any other blogs which deal with microsoft excel training? I’m likewise extremely curious about that thing! Thanks a ton!

 • Many thanks for your amazing posting! I definitely liked it.I will be sure to save your site and will often return in the future. I wish to suggest you to definitely keep on with the great writing, even try to think of projectors too, have a great morning!

 • Many thanks for your superb posting! I actually appreciated it.I will be sure to take note of the site and definitely will return very soon. I would really like to suggest you to keep on with the wonderful work, possibly blog about bitcoin converter too, have a superb evening!

 • Hello there, you’re certainly right. I always go through your content carefully. I’m furthermore fascinated by house interior design, perhaps you could discuss that sometimes. I’ll be back.

 • Hello there, you are certainly right. I always read through your site content closely. I’m also fascinated by red light ticket, maybe you might write about that occasionally. Have a nice day!

Leave a Reply

Your email address will not be published.