“100,000 do të vdesin vetëm për një javë”, paralajmërimi i hidhur mbi luftën e Koresë së Veriut

Lufta me Korenë shkakton qindra mijëra të vdekur brenda javës

Ekspertët paralajmërojnë se një luftë eventuale me Korenë e Veriut do të shkaktonte vrasjen e qindra mijëra njerëzve në një javë dhe zhvendosjen e miliona refugjatëve në drejtim të Rusisë dhe Kinës, raporton Daily star.

Profesori Malcolm Chalmers në një studim të titulluar “Përgatitja për luftë me Korenë” ka detajuar pasojat e tmerrshme të një konflikti të mundshëm.

Sipas tij, Koreja e Veriut do të mund të përdoru 10,000 copë artileri dhe qindra raketa në luftë.

Ky arsenal do të hidhet në krye të kryeqytetit të Koresë së Jugut Seul – duke shkaktuar sasi të mëdha të viktimave.

Po ashtu, sipas profesorit Chalmers paralajmëroi se “miliona refugjatë” do të mbeteshin të zhvendosur nga lufta – duke ikur në vende të tilla si Rusia dhe Kina.

Ai shtoi se edhe një armë e vetme bërthamore e përdorur nga Kim mund të rris numrin e të vdekurve në një shumëshe me gjashtë shifra.

Shkruar Nga
More from Revista User

Të shtëna me armë zjarri në xhami, tre të plagosur

Tre persona kanë mbetur të plagosur pas të shtënave me armë zjarri...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.