11 klishetë e serialeve turke

Dramat turke janë shumë të varura. Dhe ndërsa dramat në përgjithësi kanë qenë duke ripërtërirë linjat e tyre tipike të historisë, ka ende klishe të caktuara që kurrë nuk shkojnë me të vërtetë.

1. Kryesojnë meshkuj të pashëm

und të jenë bjond ose brun, meshkujt që kryesojnë në dramat turke janë gjithmonë të ngrohtë, të këndshëm dhe simpatik. Ata janë gjithmonë të përsosur në çdo kënd, në pritje të gruas ideale për të cilën gjithmonë kanë ëndërruar. Ata kanë një trup të madh dhe lartësi të përsosur. Të paktën një herë tregojnë trupin e tyre të madh për audiencën. Mbani mend skenën luftuese të Kivanc Tatlitug në Jugun e Veriut (Kuzey Guney).

2. Kryesojnë femrat e bukura

Femrat të cilat kryesojnë në dramat turke janë shumë të bukura, të dobishme dhe zemërgjera. Sigurisht ka përjashtime për pafajësinë e femrave. Kujtojmë femrat në Dashurinë e Ndaluar (Aski Memnu) ku Bihter (Beren Saat) pati një lidhje me nipin e bashkëshortit të saj.

3. Ish të dashurat “histerike”

Në dramat turke, gjithmonë ekziston një ish-e dashur histerike që dëshmon të jetë një e keqe e vërtetë. Ajo mund të jetë e keqe që nga fillimi ose diçka që mund të ndodhë që ta shtyjë atë në atë drejtim. Ish të dashurat janë të veshura mirë, të arsimuara mirë, xheloze, dhe kurrë nuk duan të jenë të mposhtura.

4. Prindërit e varfër / mbrojtës modest

Në dramat turke, prindërit e pasur të së keqes zakonisht balancohen nga prindërit e më së mirës me një formim kulturor më të dobët. Këta prindër bëjnë çka munden për fëmijët e tyre edhe nëse nuk kanë aq shumë para. Ata janë të varfër por të ndershëm e të drejtë.

5. Djali i pasur por i keq që bëhet një djalë i mirë

Protagonisti mashkullor, i cili fillon rrugën e keqe në një mënyrë ose në një tjetër, përfundimisht ndryshohet nga vajza e cila vjen nga një shtresë më e ulët. Ka një sindrom të djalit të qënurit snob.

6. Të varfërit bëhen të pasur

Në dramat turke, gjithmonë ka karaktere të varfër (zakonisht meshkuj) të cilët gjejnë një mënyrë për t’u bërë të pasur, shumicën e kohës, në mënyrë që të hakmerren. Ata bëhen të suksesshëm dhe fillojnë të shfaqen si biznesmen. Nuk mund ta kuptojmë se sa inteligjentë dhe të zgjuar janë, edhe pse nuk janë të arsimuar mirë. Ata duket se janë të aftë të bëjnë të gjitha llojet e gjërave mahnitëse.

7. Vajzat e pasura dashurojnë djemtë e varfër

Në dramat turke, gjithmonë e shohim dashurinë mes dy personave që kanë prejardhje të ndryshme sociale. Në këtë mënyrë, ne kemi një shans për të zbuluar dallimet kulturore. Meshkujt e varfër janë gjithmonë krenarë, të ndershëm dhe të vështirë, ndërsa femrat e pasura të çojnë gjithmonë të kërkosh dashuri të pastër në vend të parave.

8. Djemtë e pasur dashurojnë vajzat e varfëra

E njëjta gjë shfaqet dhe këtu si tek vajzat e pasura që dashurojnë djemtë e varfër por i vetmi ndryshim është : Kur femrat janë të varfëra, ato arrijnë të tërheqin shumë djemtë e pasur.

9. Sekretet midis protagonistëve

Në dramat turke, gjithmonë ka sekrete. Ose roli i femrës ose roli i mashkullit fsheh diçka. Këto sekrete mund të jenë diçka e fshehur në të kaluarën e tyre. Kur zbulojnë sekretet me njëri-tjetrin, shfaqet një tjetër sekret.

10. Përgjimi

Në dramat turke, gjithmonë e shohim përgjimin ose me dashje ose pa dashje. Zakonisht, personazhet dëgjojnë bisedën, dëgjojnë atë që duan të dëgjojnë dhe largohen para fundit të fjalisë.

11. Skenat e puthjeve

Ndonjëherë këto puthje janë të tepërta dhe statike dhe ndonjëherë ato janë të pasionuara. Në pjesën më të madhe të kohës, audienca pret puthjen e parë. Kur ata do të puthen? Si do të ndodhë? A do të jetë romantike apo pasionante?

Shkruar Nga
More from Revista User

Në disponim perfekt

  Alessandra Ambrosio ka shfaqur linjat e saja trupore derisa ishte e...
Read More

14 Comments

  • After examine a couple of of the weblog posts on your web site now, and I actually like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and can be checking again soon. Pls check out my website as properly and let me know what you think.

  • Greetings! This is my very first reply on your website so I just wanted to say a quick hello and tell you I truly enjoy reading your posts. Can you recommend other sites that cover free hd movies online? I am as well really intrigued by that! Thanks a ton!

  • hi!,I love your writing very much! proportion we communicate more about your article on AOL? I require an expert on this area to unravel my problem. Maybe that’s you! Having a look ahead to look you.

  • Appreciating the dedication you invested in the blog and comprehensive information you present. It really is good to come across a blogging site now and then which is not the similar old rehashed stuff. Excellent read! I have saved your blog and I’m including your RSS feeds to my real estate development jobs webpage.

  • hello there and thank you for your info ? I?ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I?m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.. http://www.pagetraffic.in/awards.php

  • Admiring the time and effort you invested in this blog and in-depth info you display. It is nice to find a site once in a while that isn’t the same expired re-written material. Great read! I’ve bookmarked your blog and I am including the RSS feeds to my the best forex robot blog.

  • I’m really loving the theme/design of your weblog. Do you face any kind of browser interface issues? A number of my blog visitors have lamented regarding my movers and packers in mumbai website not working the right way in Internet Explorer but seems fantastic in Opera. Do you have any kind of recommendations to help fix that problem?

  • Hi and thanks for this amazing posting! I definitely liked reading it.I’ll make sure to take note of this site and will often come back from now on. I would like to encourage that you keep on with your great work, possibly discuss free full movies online as well, have a fantastic afternoon!

Leave a Reply

Your email address will not be published.