11 milionë fëmijë në Jemen kanë nevojë për ndihmë humanitareMë shumë se 11 milionë fëmijë jemenas kanë nevojë për asistencë humanitare, për shkak të luftës që ka shkatërruar këtë vend që prej marsit të vitit 2015, njoftoi sot Zyra e Koordinimit për Çështjet Humanitare të Kombeve të Bashkuara (OCHA).

“Këta fëmijë janë viktima të drejtpërdrejta të krizës më të rëndë ushqimore në botë, nga një epidemi e pazakontë e kolerës dhe mungesa e shërbimeve mjekësore dhe ushqimore”, shtoi OCHA.

“Sistemi i arsimimit është gjithashtu drejt fundit, pasi më shumë se pesë milionë fëmijë rrezikojnë të privohen nga e drejta për t’u shkolluar”, theksoi ky organ i OKB-së.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Helmohen nga uji i çezmës, rreth 20 pacientë në ditë paraqiten me shqetësime në spitalin e Laçit

Mjekët në urgjencën e Kurbinit ngrenë alarmin, pasi prej së premtes së...
Read More