14 qytetet më antike në botë

E përditshmja britanike, “Telegraph”, ka botuar një artikull ku tregon 20 qytetet më të vjetëra që kanë pasur kontinuitet ose vijueshmëri të banorëve.

1.Jericho, Palestinë, 9000 p.e.s.

Picture 1 of 14

Në listë ndodhen qytete kryesisht nga India, Lindja e Mesme dhe katër nga Ballkani.

Si shteti me numrin më të madh të qyteteve të vjetëra është Libani, ndërsa qyteti më i vjetër paraqitet Jericho në Palestinë, edhe pse në disa revista Damasku njihet si më i vjetri.

Shkruar Nga
More from Revista User

Tërmetet mund të prekin edhe Shqipërinë…

Sizmiologët thonë se lëvizjet sizmike në Itali dhe Greqi mund të prekin...
Read More

1 Comment

  • That is the proper blog for anyone who wants to search out out about this topic. You notice so much its virtually onerous to argue with you (not that I truly would want…HaHa). You positively put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply great!

Leave a Reply

Your email address will not be published.