14 qytetet më antike në botë

E përditshmja britanike, “Telegraph”, ka botuar një artikull ku tregon 20 qytetet më të vjetëra që kanë pasur kontinuitet ose vijueshmëri të banorëve.

1.Jericho, Palestinë, 9000 p.e.s.

Picture 1 of 14

Në listë ndodhen qytete kryesisht nga India, Lindja e Mesme dhe katër nga Ballkani.

Si shteti me numrin më të madh të qyteteve të vjetëra është Libani, ndërsa qyteti më i vjetër paraqitet Jericho në Palestinë, edhe pse në disa revista Damasku njihet si më i vjetri.

Shkruar Nga
More from Revista User

Përplasi për vdekje me makinë 35-vjeçarin dhe ia mbathi, arrestohet autori

Personi që pasditen e djeshme aksidentoi për vdekje 35-vjeçarin Ardian Rika, është...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.