26 persona vdesin nga uria në Somalisomali

Të paktën 26 persona kanë vdekur nga uria në rajonin jugor Jubaland të Somalisë, sipas portalit të Radio Mogadishu e cila është në pronësi të qeverisë.

Aty citohet ministri i brendshëm njëherësh kryetari i Komitetit Abdirahman Mohamed Hussein të ketë thënë se vdekjet kanë ndodhur në 36 orët e fundit.

Ai bëri thirrje për ndihmë emergjente për të frenuar urinë, raportoi Radio Mogadishu.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, i cili ishte në Somali gjatë këtij muaji, ka thënë se nevojiten gati gjashtë milionë euro ndihma atje.

Vendi është kapluar nga një thatësirë shkatërruese e cila ka shkaktuar ngordhjen e bagëtive si dhe tharjen e lumenjve dhe puseve.

Qindra familje janë larguar tashmë nga Jubaland dhe kërkuan strehim në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Zbulohen shkaqet se përse ju kujtohet vazhdimisht dashuria e parë

Thuhet se dashuria e parë ka shumë ndikim në jetën e njerëzve....
Read More