“A më dëgjon?”…Mbyllni menjëherë telefonin nëse ju bëhet kjo pyetje

why-do-men-hate-talking-on-the-phone

Nëse dikush ju merr në telefon dhe pyet “A më dëgjon?”, mbyllni menjëherë telefonin.

Një mashtrim masiv me origjinë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës pritet që të vijë në Europë.

Sipas mediave britanike, policia dhe kompanitë që bllokojnë telefonatat atje po paralajmërojnë publikun për rrezikun e kësaj telefonate të rrezikshme, për të parandaluar viktima të mundshme të mashtruesve.

Si funksionon ky mashtrim:

– Përdoruesi kontaktohet me një numër të zakonshëm

– Zëri në anën tjetër të receptorit prezanton veten dhe kompaninë për të cilën presupozohet se punon

– Ata më pas pyesin: “A më dëgjoni?”

– Përgjigja që ju jepni regjistrohet dhe nëse thoni “Po”, kjo përgjigje do të modifikohet sikur keni rënë dakord për të bërë një blerje të madhe

Sipas të përditshmes britanike “The Independent”, në këtë mënyrë, personi që merr telefonatën mashtrohet për të firmosur një kontratë verbale.

Firmat të tilla që bëhen nëpërmjet telefonit përdoren nga kompani që bëjnë biznes nëpërmjet tij, diçka tërësisht e ligjshme (rasti i call center -ave) dhe pikërisht kjo po shfrytëzohet nga mashtruesit që kanë arritur të fusin në grackën e tyre shumë amerikanë, kryesisht në Florida, Pensilvani e Virginia.

Tashmë ekspertët besojnë se është çështje kohe përpara se ky mashtrim të përhapet edhe në Europë.

Shkruar Nga
More from Revista User

Përgjimi 12/ ‘Ki kujdes, mos komuniko’, kush është femra që i jepte udhëzime bandës së Habilajve

Të tjera përgjime janë zbardhur në automjetin që ngisnin Habilajt e bashkëpunëtorët...
Read More