Akreditimi, si renditen 12 universitetet publike

Universiteti i Tiranës, nga të gjithë universitetet shtetërore, është universiteti më i dobët, me vetëm 1 vit akreditim nga 6 që është maksimalja, pra me vetëm rreth 15% të standardeve të plotësuara. Ka përfunduar dilema dhe debati i kësaj jave në media në lidhje me vendimin e këshillit të akreditimit mbështetur mbi raportin e ekspertëve të agjencisë britanike QAA, (Quality Assurance Agency), për përfundimin e akreditimit të të gjithë universiteteve shtetërore dhe disa prej universiteteve private në vend. Pjesa tjetër e universiteteve private vazhdojnë dhe vendimet do të merren në muajin tetor-dhjetor, dhe deri në fund të vitit i gjithë procesi ka përfunduar.

Lajmi është se universitetet publike, pa përjashtim të 12-të, kanë dalë me standarde të mangëta, standarde të paplota dhe e gjithë panorama e universiteteve shtetërore është ashtu siç përflitej, shumë larg standardit maksimal, standardit ligjor shqiptar, i cili i referohet standardeve ligjore europiane.

I fundit është renditur Universiteti i Tiranës, i 11-i Universiteti “Luigj Gurakuqi” i Shkodrës me dy vite akreditim nga gjashtë, pastaj vijnë Universiteti Politeknik, Universiteti “Aleksandër Xhuvani”, Universiteti i Sporteve, Universiteti “Ismail Qemali” në Vlorë, universiteti “Eqerem Cabej” në Gjirokastër, me gjysmën e kritereve me 3 vite nga 6 vite akreditim, ose përafërsisht me 50% të standardeve.

Në grupin tjetër hyjnë 3 universitete; Universiteti Bujqësor i Tiranës, universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës dhe Universiteti i Arteve, me përafërsisht 70% të standardeve. Në grupin e parë hyn Universiteti i Mjekësisë së Tiranës, dhe Universiteti “Fan Noli” i Korçës, që kanë arritur rreth 80% të standardeve, kanë marrë akreditimin 5 vite nga 6 vite që është totali. Ndërkohë panorama e universiteteve private, 4 universitete private të akredituara deri më tani, është krejt ndryshe.

Universitetet private janë me 5 ose 6 vite akreditim, në grupin e universiteteve deri më tani. Kjo diferencë midis panoramës së sektorit privat dhe sektorit shtetëror është tipike edhe sipas vlerësimeve të tjera ndërkombëtare edhe në rajon dhe thekson avantazhin e sektorit privat ose sektorit të pavarur në vend, edhe pse ky sektor është i ri, relativisht ka një jetë 15-vjeçare që kur profesori Gramoz Pashko themeloi universitetin e parë privat në Shqipëri. Akreditimi i pjesës tjetër të institucioneve private është planifikuar për muajin tetor dhe deri në muajin dhjetor do të përfundojë e gjithë panorama e mjedisit akademik shqiptar.

Është hera e parë që universitetet shtetërore futen në procesin e akreditimit, ndërkohë që ky proces ka qenë i zakonshëm për universitetet private. Është hera e parë që zbatohet parimi një kut-një masë për akreditimin institucional, një prej dy akreditimeve që kërkon legjislacioni shqiptar. Akreditimi i programeve të studimeve mbetet një sfidë dhe një proces tjetër për universitetet shtetërore për t’u parë, ndërkohë që universitetet private janë të akredituara. Akreditimi është një bazë e mirë për shoqërinë dhe aktorët institucionalë për të përmirësuar sistemin dhe është një bazë e mirë për prindërit dhe studentët për të dalluar se në cilin universitet të shkojnë.

Procesi i renditjet nuk ka ndodhur akoma në Shqipëri, por e kanë kryer vende të përafërta me ne siç është Maqedonia, që ka ftuar agjencinë presitigjioze të rankimit, Shangai. Rezultati i raportit të akreditimit nga agjencia angleze ka shqetësuar profesorë, drejtues dhe veçanërisht qytetarët. Një nga të shqetësuarit është edhe dekani i Fakultetit të Ekonomisë, i cili mbi gjithçka kërkon të sqarojë kuptimin dhe rëndësinë e këtij vlerësimi. Ish-rektori i Universitetit të Tiranës, ka një mendim krejt të ndryshëm nga drejtuesit aktuale. “Nuk është bërë akreditim i standardeve dhe cilësisë akademike”, shprehet Dhori Kule, dekan i Fakultetit të Ekonomisë. Ndërsa, Rektori Mynyr Koni ka thënë se çështjen mund ta çojë edhe në Gjykatë./Shekulli/

Akreditimi i 12 universiteteve publike

Universiteti i Mjekësisë, Tiranë 5 vite akreditim

Universiteti Fan S. Noli, Korçë 5 vite akreditim

Universiteti i Arteve 4 vite akreditim

Universiteti “Aleksandër Moisiu” Durrës 5 vite akreditim

Universiteti Bujqësor i Tiranës 4 vite akreditim

Universiteti “Eqrem Çabej”, Gjirokastër 3 vite akreditim

Universiteti “Ismail Qemali”, Vlorë 3 vite akreditim

Universiteti i Sporteve të Tiranës 3 vite akreditim

Universiteti i Elbasanit “A. Xhuvani” 3 vite akreditim

Universiteti Politeknik i Tiranës 3 vite akreditim

Universiteti “Luigj Gurakuqi”, Shkodër 2 vite akreditim

Universiteti i Tiranës 1 vit akreditim

Shkruar Nga
More from Revista User

Kërkoni punë tek ALUIZNI? Ja kriteret dhe datat e aplikimit

Artan Lame ka shpallur prej disa javësh nisjen e një konkursi të...
Read More

25 Comments

 • Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. Nevertheless imagine if you added some great photos or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this site could certainly be one of the most beneficial in its field. Wonderful blog!

 • Appreciating the dedication you invested in your blog and in depth info you offer. It’s wonderful to find a website every now and then that is not the similar obsolete re-written material. Great read! We’ve saved your blog and I’m adding the RSS feeds to my own movies to watch page.

 • I think this is among the most vital info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The web site style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

 • Hello could you let me know which blog platform you’re dealing with? I’m going to start my very own website on jailbreak app in the near future yet I am having trouble making a choice.

 • Hello, I am so delighted I found out your webpage, I basically discovered you by mistake, when I was searching on Digg for forex robot. Nonetheless I’m here right now and would really love to say many thanks for a incredible blog post and the overall thrilling website (I likewise enjoy the theme), I don’t have sufficient time to go through it all at the moment however I have saved it and even included the RSS feeds, so once I have the time I’ll be back to read more. Please do maintain the great job.

 • I was discussing with a buddy of my own around this and regarding real estate courses too. I do believe you made some very good points in this case, we are excited to read more material from you.

 • You’re entirely right. I really liked looking through this info and I will get back for more right away. My own website is about asthma triggers, you might look if you are interested in this.

 • Together with almost everything that appears to be building throughout this particular subject material, your opinions tend to be relatively refreshing. Having said that, I am sorry, because I do not give credence to your whole theory, all be it stimulating none the less. It appears to me that your remarks are actually not entirely rationalized and in fact you are generally yourself not even fully confident of your point. In any event I did appreciate reading through it.

 • I just came right here from a different web address on health and considered I should look into this. I really like what I see so now I”m following you. Looking towards finding out about your site back again.

 • It was amazing to read this info and I feel you’re absolutely right. Let me know in the event that you are looking into movers and packers, this is my principal expertise. I hope to check back with you in the near future, take good care!

 • Appreciating the commitment you put into your website and in-depth info you offer. It really is wonderful to discover a blogging site from time to time that isn’t the same out of date rehashed material. Awesome read! We have bookmarked your webpage and I’m adding your RSS feeds to my custom house plans website.

 • Are you tired of your ac repair in Dubai? Are you looking for Certified Professionals to carry out your ac repair with improved facilities and in an expert way?. Hot and humid conditions are not easy to tolerate, especially when you are not used to them. But, thanks to the air conditioners – living in such extreme settings can also become a pleasant experience, and more so if you are in Dubai.

 • Admiring the commitment you invested in the blog and detailed info you offer. It really is awesome to come across a site every now and then which is not the same out of date rehashed material. Awesome read! We’ve bookmarked your website and I’m adding the RSS feeds to my own carpet cleaning companies web page.

 • Hey there! I recently noticed this excellent website and I truly enjoy it. I always like to focus on excel courses from time to time. Good to be here, thanks a lot!

 • I was discussing with a friend of mine on this and about conference room monitors as well. I believe you made a lot of good points in this case, we’re also excited to keep reading stuff from you.

 • I’m truly loving the design of your internet site. Do you come across any web browser interface problems? Quite a few of my website audience have lamented regarding my cottage house plans blog not working the right way in Internet Explorer but looks excellent in Chrome. Do you have any kind of advice to assist repair this matter?

Leave a Reply

Your email address will not be published.