Akuzat nga Franca, PE i heq imunitetin Le Penitmarine-le-pen-afp

Deputetët evropianë votuan sot për haqjen e imunitetin të radikales Marine Le Pen, në mënyrë që të lejojnë prokurorët francezë të nisin hapa ligjore kundër udhëheqëses së të djathtës ekstreme, për publikimin e imazheve të vrasjeve të kryera nga Shteti Islamik.

Anëtarët e Komitetit për Çështjet Ligjore të PE-së mbështetën me shumicë dërrmuese heqjen e imunitetit të Le Pen, pas kërkesës së prokurorit të komunës Nanterre në Paris, sipas ligjit francez që ndalon shpërndarjen e imazheve të dhunshme apo atyre që nxisin terrorizmin.

Udhëheqësja e Frontit Nacional, Marine Le Pen është deputete e Parlamentit Europian që prej vitit 2004. Ajo i publikoi fotot me imazhe brutale në dhjetor të vitit 2015, si reagim ndaj një gazetari që krahasoi Frontin Nacional me Shtetin Islamik.

Vendimi për t’i dhënë fund imunitetit të Le Pen pritet të konfirmohet nga deputetët evropianë gjatë sesionit të së enjtes, por ky konsiderohet si një formalitet pas aprovimit të komitetit. Ky u fundit votoi me 18 vota pro dhe vetëm 3 kundër.

Sipas ligjit francez, dënimi maksimal për shpërndarjen e imazheve të dhunshme është 3 vite burg dhe një gjobë prej 75 mijë eurosh. Ekspertët thonë se kjo çështje ligjore ndaj Le Pen pritet të përfundojë shumë kohë pas zgjedhjeve presidenciale franceze, ku kryetarja e Frontit Nacional pritet që të arrijë në raundin final.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Zbutet vendimi për kryebashkiakun shqiptar, nesër mund të lërë qelinë

Kryetari i Bashkisë së Pustecit, Edmond Themelko sipas të gjitha gjasave nesër...
Read More