Akuzohet për përvetësim fondesh, prangoset ish kryeministri malajzian

Arrestohet ish kryeministri Malajzian Najib Razak për korrupsion masiv dhe përvetësim të fondeve shtetërore.

Pas akuzave për korrupsion dhe përvetësim të fondeve shtetërore, ish kryeministri Razak u arrestua të martën prej forcave policore.

Prej më tepër se një muaji, atij i ishte ndalur të dalë jashtë vendit, ndërsa në pronat e ish kryeministrit janë ushtruar një sërë kontrollesh.

Deri tani raportohet se janë sekuestruar prona të Najib, që kapin vlerën e disa milionëve dollarë, ndërsa tani ai do të përgjigjet edhe para drejtësisë, për akuzat e ngritura.

Gjithashtu, khesë për jetën politike të Malajzisë bëri humbja e thellë elektorale dhe aktualisht vendi drejtohet nga Mahathir Mohamadi, ish këshilltar i Najib.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Ishte një votim normal i diplomacisë shqiptare, çështja po politizohet

Vota kundër rezolutës së Presidentit Trump, flet Albert Rakipi, Drejtor i Institutit...
Read More