Alyssa Carson, femra e parë si astronaute në MarsAlyssa Carson ka ëndërruar dhe po punon që të jetë ajo femra e parë që do zbresë në Mars si astronaute.

Sot 17-vjeçe, ajo sapo ka filluar trajnimin për këtë profesion qiejsh e galaktikash.

Plani është që në 2033, kur Alyssa duhej të jetë 32 vjeçe, të vërë këmbën në planetin e kuq.

Aty ajo do të qëndrojë për eksperimente shkencore dy deri në tre vjet, për të gjetur shenja jete.

Thuhet se ajo është magjepsur me universin që në moshën 3-vjeçare.

Tashmë NASA është duke punuar intensivisht me vajzën në mënyrë që të përgatiten për misionet e ardhshme.

auto_4DF89CDE00000578-5924875-image-a-17_15308713238021531226719auto_4DF89CE200000578-5924875-image-a-14_15308711866911531226719auto_4DF89CEA00000578-5924875-image-a-15_15308712671431531226718
 

 

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Policia amerikane armatoset ‘deri në dhëmbë’… nga 1 mln USD në 1990-ën, në 450 mln në 2013-ën

  Në maj të vitit 2015, ish-presidenti Barack Obama ndaloi qeverinë federale...
Read More