Arrestohen 45 mjekë, trafikonin organet e emigrantëve për t’i kaluar në Evropëoperacion

Ministria e Shëndetësisë në Egjipt ka zbuluar një trafik të jashtëligjshëm të organeve njerëzore, ku emigrantët shisnin pjesë të trupit për të shkuar drejt Europës.

45 mjekë, infermierë, ndërmjetës e blerës të organeve janë vënë në pranga pasi akuzohen si pjesë e këtij trafiku të jashtëligjshëm.

Burime të pakonfirmuara ende thonë se trafikantët kishin si target emigrantët afrikanë, të cilët janë të dëshpëruar për para, në mënyrë që të paguajnë udhëtimin e tyre drejt Europës.

Përveç arrestimeve, zyrtarët mësohet se sekuestruan miliona dollarë gjatë operacioni të zhvilluar mbrëmjen e së martës, në atë që Ministri egjiptian i Shëndetësisë e konsideroi si rrjeti më i madh i trafikut që organeve njerëzore zbuluar deri më sot.

Sipas “DailyMail”, hetimet e autoriteteve Egjiptiane u fokusuan në një grup privat spitalesh e qendrash shëndetësore, me dhe pa licencë, ku dhe zhvillohej marrja e organeve.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Data e lindjes tregon të ardhmen dhe karakterin tuaj

A e dini se shumë fakte interesante mund të zbuloni për jetën...
Read More