Arta Ndrecë Marku zgjidhet Prokurore e Përgjithshme mes tymit dhe protestave…

Arta Ndrecë Marku sapo u betua si Prokurore e Përgjithshme.

Pak më parë Kuvendi i Shqipërisë u përfshi nga kaosi.

Ndërkohë që jashtë po protestohej, deputetët kanë hedhur tymuese edhe brenda në sallë.

Kjo nuk e ka penguar kreun e Kuvendit, Gramoz Ruçi që të vazhdojë seancën duke votuar ligjet.

Deputetët e opozitës janë mbledhur pranë foltores mes tymit.

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi e ndërpreu seancën duke kërkuar kohë për votimin e fshehtë.

Kuvendi i Shqipërisë miratoi në një seancë të pazakontë Kryeprokuroren e Përkohshme.

Ajo është Arta Marku.

Kjo e fundit u zgjodh me 69 vota pro.

Pavarësisht se në sallën e Kuvendit u hodhën tymuese, PS e miratoi emrin e saj.

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla kërkoi që votimet e tjera të shtyhen për seancën e radhës.

Kurse kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi tha se duhen 20 minuta kohë që Marku të bëjë betimin në Kuvend.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Bie qeveria, prishet koalicioni, edhe Kosova zgjedhje më 18 qershor

Partia Demokratike e Kosovës i dha fund koalicionit qeveritar me Lidhjen Demokratike...
Read More