Assad thyen heshtjen: Historia po shkruhet, fjalët janë shumë të vogla krahasuar me atë që po ndodh!A handout picture released by the Syrian presidency media office and made on September 2, 2013 in Damas shows Syrian president Bashar al-Assad answering questions by French journalist Georges Malbrunot. Syrian leader Bashar al-Assad warned today that Western military strikes would risk igniting a "regional war" in the "powder keg" of the Middle East, in an interview with French newspaper Le Figaro. AFP PHOTOHO/AFP/Getty Images

Presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad, tha në një intervistë të enjten se bota do të jetë një vend tjetër pas çlirimit të Alepos, duke e përshkruar si një moment historik.

“Ajo që po ndodh sot është të shkruarit e historisë nga çdo qytetar sirian. Shkrimi nuk nisi sot, por gjashtë vjet më parë kur nisi lufta në Siri”, tha Assad në një deklaratë video të publikuar pasdite.

Operacionet e evakuimit të civilëve më në fund nisën të enjten si pjesë e armëpushimit që duhet se po i jep fund luftimeve në qytetin e shkatërruar të Alepos, që më parë ishte qyteti i dytë më i madh në Siri. Zhvillimi shënon një fitore të madhe për presidentin. Duke folur për zhvillimet ai iu referua momenteve të mëdha të historisë duke përfshirë lindjen e Krishtit, këshillat e profetit Muhamed dhe shembjen e Bashkimit Sovietik.

“Historia nuk është më e njëjta … pas çlirimit të Alepos ne mund të themi se ka ndryshuar jo vetëm situata në Siri por në të tërë rajonin. Historia po shkruhet tashmë dhe fjalët e përgësimeve janë shumë të vogla në krahasim me atë që po ndodh”, tha ai.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Kabul: Elsplodim dhe të shtëna; përgjegjësinë e morën talibanët

Ndërmjet forcave të sigurisë afgane dhe sulmuesve të panjohur në kryeqytetin Kabul...
Read More