BE bën thirrje ndaj tensioneve Kosovë-Serbifederica_mogherini_031114

Shefja e diplomacisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini, dhe ekipi i saj janë duke vëzhguar nga afër zhvillimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës në ditët e fundit, në theks të veçantë ngjarjen e së shtunës. Kjo u theksua në komunikatën e zyrës së kreut të diplomacisë të BE-së.

“BE-ja është në kontakt të vazhdueshëm me të dyja palët për ngjarjet e së shtunës. Përfaqësuesi i Lartë ka folur tashmë me kryeministrin Vuçiç,” ka thënë për “Tanjug” zëdhënësja Maja Koçijançiç.

Koçijançiç në një deklaratë me shkrim, ka thënë tha se BE-ja i bën thirrje të dyja palëve për të treguar përmbajtje dhe maturi, si dhe t’i kthehen çështjes së dialogut.

“Dialogu është mënyra e vetme për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura me interes të përbashkët”, ka thënë Maja Koçijançiç.

Një ditë më parë autoritetet në Kosovë nuk kanë lejuar hyrjen në territorin e saj të një treni që ishte nisur nga Beogradi në drejtim të Mitrovicës i dekoruar me flamuj serbë, me mbishkrimin Kosova është Serbi në 20 gjuhë dhe ikonografi mesjetare.

Treni ishte nisur me gjithë protestën e Prishtinës e cila e vlerësoi synimin për hyrjen e tij në Kosovë si provokim dhe shkelje të sovranitetit të saj.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

50 vendet më të rrezikshme në botë

Lista rendit vendet botërore sipas sasisë së dhunës kundër të krishterëve dhe...
Read More