Kryesore

BE dhe SHBA: Bravo shqiptarëve, Ramës dhe Bashës


               Publikuar në : 11:48 - 18/05/17 |
mapo.al

Ambasada amerikane në Tiranë reagoi pas arritjes së marrëveshjes së mbrëmshme.


Me anë të një kartoline, ambasadori amerikan Donald Lu, u thotë bravo shqiptarëve, por edhe liderëve politikë.

“Bravo popullit shqiptar për durimin dhe besimin e tij tek forca e demokracisë së Shqipërisë. Bravo Edi Ramës dhe Lulzim Bashës për udhëheqësinë dhe kurajon personale në farkëtimin e kësaj marrëveshjeje. Bravo kolegëve nga Bashkimi Europian, OSBE dhe Uashingtoni për mbështetjen e tyre të palëkundur për Shqipërinë. Presim me kënaqësi e padurim zgjedhjet me pjesëmarrjen e të gjitha partive politike të Shqipërisë,” thuhet në mesazh.

Pas OSBE, edhe zyra e Bashkimit Europian në vendin tonë ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes mes kryeministrit Rama dhe kryeopozitarit Basha.

Në një deklaratë për mediat, zyra e BE-së thotë se gjetja e konsensusit mes palëve është në interes të qytetarëve shqiptarë.

“Urime për marrëveshjen për zgjedhje të lira. Marrëveshja në interes të qytetarëve shqiptarë”.

Kukan: Një lajm i mirë nga Shqipëria

Eurodeputeti Eduard Kukan e quan një lajm të mirë nga Shqipëria marrëveshjen mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës.

“Shumë i lumtur të shohë lajme të mira nga Shqipëria këtë mëngjes, pasi kryeministri Rama dhe Lulzim Basha arritën një marrëveshje për zgjedhjet”, shkruan Kukan.CLOSE
CLOSE
Pas