BE-ja zgjat sanksionet kundër Rusisë

Liderët evropianë vendosën sot të zgjasin sanksionet ekonomike kundër Rusisë për gjashtë muaj, për shkak të rolit të Moskës në konfliktin ukrainas.

“BE-ja e bashkuar për një zgjatje të sanksioneve ekonomike kundër Rusisë”, shkruan në Twitter presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk.

Sanksionet u miratuan për herë të parë në korrik 2014 për shkak të aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë nga ana e Rusisë dhe të mbështetjes që i jep separatistëve në lindje të Ukrainës.

Bashkimi Evropian i ka zbutur sanksionet kundër Rusisë pas aplikimit të marrëveshjes së paqes të Minskut, që kërkon një armëpushim të pakushtëzuar dhe që të dyja palët të largojnë armatimet e rënda nga linja e frontit në Ukrainën lindore.

Masat kufizuese shënjestrojnë industrinë financiare, energjetike dhe të mbrojtjes, duke i penguar aksesin bankave ruse në tregjet e BE-së dhe duke limituar aksesin e Rusisë në disa importe evropiane.

Shkruar Nga
More from Revista User

Arrestohen dy shpërndarës të lëndëve narkotike në Tiranë

Dy shitës të lëndëve narkotike me pakicë në Tiranë janë arrestuar nga...
Read More