BE vazhdon sanksionet kundër zyrtarëve rusëBashkimi Evropian ka vazhduar edhe për gjashtë muaj sanksionet kundër zyrtarëve të Rusisë dhe separatistëve pro-rusë në Ukrainë.

Ministrat e Brendshëm të 28 vendeve anëtare të BE-së, gjatë takimit në Bruksel, kanë vendosur për vazhdimin e tyre deri në mars të vitit 2018.

Afati i tyre do të skadonte të premten.

Këshilli Evropian tha se vlerësimi i situatës në terren në Ukrainë “nuk e justifikon ndryshimin e regjimit të sanksioneve”.

BE-ja ka nisur t’iu ngrijë asetet dhe t’iu ndalojë vizat personave përgjegjës për veprime kundër integritetit territorial të Ukrainës në mars të vitit 2014, pasi Rusia ka pushtuar dhe aneksuar gadishullin e Krimesë.

Sanksionet janë vazhduar çdo gjashtë muaj.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Fifi zbulon sekretin! “Zhurmë”, një histori personale e saj

Filloreta Raçi e njohur në publik si Fifi është këngëtare dhe tekstshkruese...
Read More