Besimtarët bektashinj kremtojnë ditën e Sulltan Novruzit, ja çfarë personifikon kjo festënevruz

Mëngjesi i sotëm solli një atmosferë ndryshe në rrugët e kryeqytetit. Urimi, paqja dhe harmonia janë ato të cilat karakterizojnë festat fetare. E ndërkohë, besimtarët bektashinj në Shqipëri po festojnë sot ditën e Sulltan Novruzit. Në kryegjyshatën botërore të bektashinjve kanë nisur festimet. I pranishëm në ceremoni është dhe kreu i Kuvendit Ilir Meta.

Në këtë ditë kremtohet ditëlindja e imam Aliut dhe ndryshe njihet nga besimtarët bektashinj si dita e rilindjes së madhe.

Çfarë personifikon kjo festë?

Dita e Sulltan Novruzit është një ditë e re, dita ku të gjitha qeniet e gjalla i falen Zotit dhe njerëzve iu shtohet dashura për Zotin, për paqen dhe për mirësinë.

Dita e Sulltan Novruzit njihet si dita e fisnikërisë bektashiane. Sipas traditës, besimtarët e nisin ditën me urimet më të mira për mbarësi, mirëqënie dhe paqe.

Në ditën e Sulltan Novruzit gatimet karakteristike janë byreku me lekë, i cili ndahet në aq pjesë sa anëtarë ka familja.

Sipas riteve, Zonja e shtëpisë përpara se të nisë zgjedhjen e pjesëve, lutet për fatet e pjesëtarëve të familjes dhe më pas, secili zgjedh pjesën e vet.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Moon: Mundësia e një konflikti me Korenë e Veriut është e lartë

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jea-In ka paralajmëruar se ka “gjasa...
Read More