Bilanci i dhunës në Maqedoni dhe pamjet që shokuan EuropënKUJDES: PAMJE SHQETESUESE

Ministria maqedonase e Punëve të Brendshme tha të premten se 102 persona, përfshirë 22 policë dhe 3 deputetë janë plagosur dhe janë trajtuar në spital mbrëmjen e djeshme.

Në deklaratën e cituar nga “Anadolu Agency”, ministria tha se gjendja e sigurisë në qendrën e qytetit, rreth dhe në Kuvend është normalizuar.

“Në spitalin e përgjithshëm të qytetit ‘8 Shtatori’, spitalin e qytetit ‘Shën Klimenti’ i Ohrit dhe në Qendrën Klinike të Qytetit kanë kërkuar ndihmë  70 qytetarë, 22 policë dhe 3 deputetë. Përveç kësaj, në kazermën Gjorçe Petrov ndihmë mjekësore u është dhënë edhe 7 personave të tjerë. Momentalisht në Kuvendin e Maqedonisë nuk ka mbetur asnjë qytetar”, njoftoi MPB.

Incidenti i mbrëmjes së kaluar ndodhi si pasojë e zgjedhjes së Talat Xhaferit për kryetar të ri të Kuvendit me 62 vota në një atmosferë kaotike.

Një pjesë e protestuesve të iniciativës “Për Maqedoni të përbashkët” të cilët ishin tubuar para ndërtesës së Kuvendit, u futën me dhunë brenda Kuvendit.

Pamjet e dhunës kanë bërë xhiron e botës, duke u pasqyruar nga shumë media ndërkombëtarë.

Nga ana tjetër, autoritetet thonë se të gjithë autorët e dhunës do dalin përpara drejtësisë.

Mësohet se deputeti Zijadin Sela, që ishte më i dhunuari në këtë ngjarje, është jashtë çdo rreziku për jetën.

Po ashtu ka bërë xhiron e rrjetit dhunimi i një gruaje brenda në parlament.

1 2

Police try to block protestors as they enter into the parliament building in Skopje, Macedonia, Thursday, April 27, 2017. Scores of protesters have broken through a police cordon and entered Macedonian parliament to protest the election of a new speaker despite a months-long deadlock in talks to form a new government. (AP Photo/Boris Grdanoski)
Police try to block protestors as they enter into the parliament building in Skopje, Macedonia, Thursday, April 27, 2017. Scores of protesters have broken through a police cordon and entered Macedonian parliament to protest the election of a new speaker despite a months-long deadlock in talks to form a new government. (AP Photo/Boris Grdanoski)
Police try to block protestors as they enter into the parliament building in Skopje, Macedonia, Thursday, April 27, 2017. Scores of protesters have broken through a police cordon and entered Macedonian parliament to protest the election of a new speaker despite a months-long deadlock in talks to form a new government. (AP Photo/Boris Grdanoski)
Police try to block protestors as they enter into the parliament building in Skopje, Macedonia, Thursday, April 27, 2017. Scores of protesters have broken through a police cordon and entered Macedonian parliament to protest the election of a new speaker despite a months-long deadlock in talks to form a new government. (AP Photo/Boris Grdanoski)
Protestors enter into the parliament building in Skopje, Macedonia, Thursday, April 27, 2017. Scores of protesters have broken through a police cordon and entered Macedonian parliament to protest the election of a new speaker despite a months-long deadlock in talks to form a new government. (AP Photo/Boris Grdanoski)
Protestors enter into the parliament building in Skopje, Macedonia, Thursday, April 27, 2017. Scores of protesters have broken through a police cordon and entered Macedonian parliament to protest the election of a new speaker despite a months-long deadlock in talks to form a new government. (AP Photo/Boris Grdanoski)
Talat Xhaferi, center, a senior official of the ethnic Albanian Democratic Union for Integrations, stands after being elected as a new speaker in the parliament building in Skopje, Macedonia, Thursday, April 27, 2017. Scores of protesters in Macedonia have broken through a police cordon and entered parliament to protest the election of a new speaker despite a months-long deadlock in talks to form a new government. (AP Photo/Boris Grdanoski)
Talat Xhaferi, center, a senior official of the ethnic Albanian Democratic Union for Integrations, stands after being elected as a new speaker in the parliament building in Skopje, Macedonia, Thursday, April 27, 2017. Scores of protesters in Macedonia have broken through a police cordon and entered parliament to protest the election of a new speaker despite a months-long deadlock in talks to form a new government. (AP Photo/Boris Grdanoski)

7 8 9 10 11 12

loading...
Shkruar Nga
More from revista mapo

Dita Ndërkombëtare: Del nga bodrumi i Muzeut kryqi 250-vjeçar

Nga fondi i Muzeut Historik dalin në dritë objekte të reja prej...
Read More