Bob Dylan e pranon Çmimit Nobel gjatë fundjavës

boby-dilan

Këngëtari amerikan Bob Dylan do të pranojë diplomën e Çmimit Nobel për Letërsi, në Stokholm gjatë fundjavës, ka njoftuar academiae Nobelit.

Në këtë ngjarje nuk do të jetë e pranishme asnjë media por vetëm Bob Dylan dhe anëtarët e Akademisë.

Kështu ka njoftuar Sekretarja e Përhershme e Akademisë, Sara Danius, e cila ka shtuar se kjo ka qenë dëshirë e vet Dylanit.

Dylan fitoi Çmimin Nobel për Letërsi për vitin 2016 për “krijimin e shprehjeve të reja poetike në traditën e bukur të këngës amerikane”.

Ai është këngëtari dhe kompozotori i parë që ka fituar këtë çmim.

Shkruar Nga
More from Revista User

Rikthehet pas 6 vitesh në Tiranë, zbulohet data e koncertit të Rita Orës

Rita Ora dhuroi një spektakël të paharrueshëm në sheshin e Prishtinës vetëm...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.