Brenda piramidës më të madhe të Egjiptit, zbulohet dhoma e fshehtë misterioze

Shkencëtarët kanë zbuluar një pjesë boshe në Piramidën e Madhe ose Piramidën e Khufut, në Plateau të Gizës në Egjipt.

Boshllëku misterioz është 3o metra i gjatë. Piramida e Madhe është ndërtuar gjatë sundimit të Faraonit Khufu, mbretërimi i të cilit zgjati nga 2509 deri në 2483 para Krishtit. Në lartësinë 140 metra (460 këmbë), është piramida egjiptiane më e madhe.

Ky boshllëk mund të zbulojë misteret brenda Khufu. Shkencëtarët japonezë dhe francezë kanë përdorur një tenikë të quajtur muografia, e cila mund të ndiejë ndryshimet e densitetit brenda strukturave të mëdha të shkëmbinjve dhe pas dy vitesh studimi kanë arritur që të studiojnë kompeksitetin e piramidës.

Shkruar Nga
More from Revista User

Veliaj uron Kosovën: Ditë reflektimi, e ardhmja jonë është përpara

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj ka përcjellë urimet e tij...
Read More