Bullgaria shkon sërish në zgjedhjekreret-e-shtetit-bullgar

6,8 milionë bullgare janë thirrur të votojnë sot në zgjedhjet e treta parlamentare për katër vitet e fundit. Të gjitha sondazhet parashikojnë një rezultat të ngushtë mes socialistevë që shihen si pro ruse dhe qendrës së djathtë të kryeministrit Boyko Borisov, dy herë fitues në zgjedhjet e fundit.

Të tretët pritet të renditen nacionalistët e formacionit Patriotët e Bashkuar.

Bullgaria është vendi më i varfër në BE me rrogë mesatare në nivelin e 500 eurove dhe me probleme të mëdha të korrupsionit.

Në votimet e deritanishme rezultatet kanë nxjerrë një parlament të fragmentarizuar që ka prodhuar qeveri të brishta.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Gramsh, bëhet nami në liqenin e çudirave: Uji që të rinon për 3 ditë!

Bëhet nami në liqenin e “çudirave” në Lenie të Gramshit. Pasi janë...
Read More