Çfarë duhet të bëni kur gjithçka bëhet e vështirë?Ndryshimi i stinëve shpesh shkakton lodhje, lodhje, humor të keq, ankth dhe gjumë të keq. Një nga shkaqet është më shpesh mungesa e magnezit

Ndryshimi i stinëve shpesh shkakton lodhje, lodhje, humor të keq, ankth dhe gjumë të keq. Një nga shkaqet është më shpesh mungesa e magnezit. Nëse dieta nuk përmban mjaftueshëm perimet me gjethe jeshile, organike, të pasura me magnez (spinaq, lakër jeshile, lakër, brokoli) ka të ngjarë të gjendet në 70% të njerëzve që kanë një mangësi të magnezit. Kjo është veçanërisht e dukshme te njerëzit nën stres, diabetikët, personat me astmë, të moshuarit dhe njerëzit me probleme të shëndetit mendor, gratë shtatzëna, fëmijët dhe atletët.

Magnezi është thelbësor për një numër funksionesh të rëndësishme për të ruajtur shëndetin e të gjithë organizmit. Përveç pjesëmarrjes në mineralizimin e eshtrave, magnez rregullon gama të plota metabolike procese të rëndësishme për energji, dhe në mënyrë efektive kontribuon në reduktimin e lodhjes. Magnezi është i rëndësishëm për transmetimin e impulseve nervore të muskujve, është thelbësore për funksionimin e duhur të zemrës dhe organeve të tretjes. Futja optimale e magnezit siguron gjithashtu funksionimin normal të sistemit nervor.

Simptomat më të zakonshme të mungesës së magnezit janë pra lodhje, lodhje kronike dhe mungesa e energjisë, dhimbje të muskujve, tensionin e lartë të gjakut, gjumë të dobët, ankthi, dispepsi, dhimbje koke të shpeshta, dhe simptoma të rritura të PMS.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Princ Leka sjell urimin special për festën e Pavarësisë së Kosovës!

Urimit për festën e Pavarësisë së Kosovës i është bashkuar gjatë ditës...
Read More