Dea Open Air, kinemaja dhe imazhi i Europës në brigjet e Jonit

Prej datës 27 gusht deri në 2 shtator në Sarandë shtrohet tapeti i kuq i kinemasë; prej katër vitesh në qiell të hapur mbahen ditët e festivalit ndërkombëtar të Filmit “Dea Open Air”, një kalendar i pasur për nga tematika dhe vendet pjesëmarrëse që do të ballafaqojë kinemanë bashkëkohore dhe individualitetin në filma autor

Në datat 27 Gusht deri më 2 Shtator 2017, Festivali Ndërkombëtar i Filmit Dea Open Air do të zhvillojë edicionin e tij të katërt. Festivali vijon traditën e të qenit vizitor në stolinë e rivierës shqiptare, Sarandë. Shfaqjet Open Air do të organizohen në Kinema Limani dhe Kinema Bougainville. Në Kinema Limani është planifikuar të organizohet Ceremonia zyrtare e Hapjes së Edicionit IV të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dea Open Air Sarandë – 2017, si edhe do të ofrohen dy programet kryesore të festivalit: programi i Filmit me Metrazh të Gjatë dhe programi i Filmit të Shkurtër. Në Kinema Bougainville është menduar të organizohet për herë të parë programi “Miqtë e Kinemasë”, me shfaqje speciale filmash jashtë konkurrimit si edhe Ceremonia e Ndarjes së Çmimeve të Edicionit IV të Dea Open Air Festival Sarandë – 2017.

Numri i aplikantëve të DEA OPEN AIR ka ardhur në rritje nga viti në vit. Edhe edicioni i sivjetmë konfirmon të njëjtën tendencë rritëse. Të gjithë aplikuesit dhe pjesëmarrësit e përzgjedhur kanë aplikuar në platformat Film Freeway dhe Festhome ose në rrugë të drejtpërdrejtë në adresën e Festivalit. Ata vijnë jo vetëm nga vendet europiane, por edhe më gjerë, çka i jep pjesëmarrjes një gjeografi ndërkontinentale. Filmat e paraqitur dhe autorët pjesëmarrës në konkurrim i janë nënshtruar fillimisht seleksionimit paraprak të komisioneve ndërkombëtare, të mbyllur në fund të muajit Mars.

Në garë për Çmimet DEA komisionet e përzgjedhjes paraprake kanë menduar të përfshijnë sivjet 6 filma të gjatë për Seksionin e filmit me metrazh të plotë ose konkurrimin kryesor, si dhe 35 filma në Seksionin e filmit të shkurtër. Vetë filmi i shkurtër ofrohet këtë vit në dy nënkategori: konkurrim ndërkombëtar dhe konkurrim studentor. Kategorizimi reflekton natyrën e krijimtarisë dhe profilin e autorëve të tyre. Programi special “Miqtë e Kinemasë” do të ofrojë edhe 6 filma të tjerë me metrazh të plotë, ku përfshihen tituj të përzgjedhur filmash, të prodhuar nga autorë të huaj dhe vendës. Për drejtorin e DEA OPEN AIR, Edmond Topi, “Kinemaja, që prezantohet këtë vit në programin kryesor të festivalit paraqet imazhin e Europës, ku dëshirojmë të shkojmë dhe të cilës duam t’i përkasim – një imazh, për këtë arsye tepër të vlefshëm për t’u njohur dhe promovuar. Kësaj prezence europiane i rri me dinjitet në krah edhe një buqetë e vërtetë gjetjesh, trajtimesh dhe individualitetesh nga e gjithë bota, që festivali planifikon t’u ofrojë të ftuarve të vet profesionistë dhe publikut të interesuar në programin e filmit të shkurtër”.

Sipas traditës edhe në këtë edicion konkurrimi do të ndiqet nga disa juri, të përbëra me personalitete të njohura të kulturës, kinemasë dhe medias në rajon dhe më gjerë.

Juria e filmit me metrazh të gjatë, e përbërë nga: Veton Surroi (shkrimtar dhe publicist – Kosovë), dr. Cathy de Haan ( studiuese e filmit dhe komunikimit – Gjermani), Mevlan Shanaj (regjisor – Shqipëri), Zhaklina Oshtir (aktore, Mal i Zi), Agron Vula (regjisor dhe producent – Kosovë) do të ndjekë programin e filmit me metrazh të gjatë, si edhe do të akordojë çmimet DEA për Aktorin/Aktoren më të mirë në rol kryesor; Fotografinë/Kameran më të mirë; Skenarin më të mirë, Regjinë më të mirë dhe Filmin më të mirë në konkurrimin e filmit të gjatë. Kjo juri ndan çdo vit edhe Çmimin Special të destinuar për kontribute të spikatura të artistësh të rinj me karrierë premtuese në kinematografi.

Juria e filmit të shkurtër, e përbërë nga: Natasha Lako (poete dhe skenariste); Ema Andrea (aktore) dhe Sokol Krasniqi (grafist) do të ndjekë programin e filmit me metrazh të shkurtër, si edhe do të akordojë çmimet DEA për Montazhin më të mirë dhe Regjinë më të mirë në konkurrimin e filmit të shkurtër, Filmin e shkurtër më të mirë si edhe dy çmime, që ndahen nga partnerët mediatikë të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit DEA OPEN AIR. DEA për Angazhim qytetar (Çmimi i TV Klan) dhe DEA për Idenë më të spikatur (Çmimi i RTV 21 – Kosovë)

Juria e medias, e përbërë nga: Astrit Idrizi (regjisor dhe producent), Violeta Murati dhe Shpresa Dine – gazetare. Sfidë e Edicionit të Katërt të DEA OPEN AIR mbetet afrimi i audiencave me filmin. Për këtë qëllim krahas promovimit të aktivitetit dhe produktit filmik në qytet dhe në media, DEA në bashkëpunim me Neptun Saranda do të organizojë dhe një llotari, në fund të të cilit do ndahet sivjet Çmimi i publikut. Pjesëtarët e publikut do të pajisen në hyrje të kinemasë me një formular vlerësimi për filmin, të cilin do ta dorëzojnë kur të largohen. Formularët e mbledhur do të shërbejnë si bileta për llotarinë dhe si bazë vlerësimi për Çmimin e publikut.

Sivjet për herë të parë do të ndahen dy çmime publiku – meqë në gjininë e filmit të shkurtër konkurrojnë edhe 20 studentë, një juri e përbërë nga studentë të Universitetit Mesdhetar do të ndajnë çmimin DEA për Filmin më të mirë studentor. Edicionin e Katërt të DEA International Film Festival e mbështet Ministria e Kulturës dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë, të cilat së bashku me Bashkinë e Sarandës krijojnë atmosferën e nevojshme mikpritëse për prurjet artistike dhe kontributet qytetare nga e gjithë bota. Specialistët e kinemasë, drejtorët e disa festivaleve të tjera europiane të filmit, por dhe aktorët, regjisorët, producentët dhe gazetarët e ftuar i japin aktivitetit gjallërinë dhe komunikimin shumëdimensional, që kinemaja gjithnjë premton dhe realizon.

Shkruar Nga
More from Redaksia Read More

35 Comments

 • This website is mostly a walk-by way of for all of the info you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and you’ll definitely discover it.

 • I personally came over here via another web page on free movies and considered I might as well check out this page. I quite like what I see thus now I am following you. Looking towards looking into your website back again.

 • You are totally correct. I enjoyed reading this and I will return for more straight away. Our website is on the subject of wealth generators back office, you could check it out if you’re still interested in this.

 • Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to stop hackers?

 • Thanks a bunch for this amazing content! I definitely enjoyed it.I will ensure that I save your website and will often come back from now on. I would love to encourage you to continue your nice writing, even think about jailbreak phone also, have a nice afternoon!

 • I’m really enjoying the design of your site. Do you ever face any web browser compatibility problems? Some of my blog audience have complained about my property development site not working appropriately in Internet Explorer though seems wonderful in Safari. Do you have any kind of recommendations to help repair the issue?

 • You’re absolutely right and I definitely understand you. If you want, we might also speak around forex robot review, something which intrigues me. Your site is really brilliant, cheers!

 • Hi and thanks for your superb article! I truly liked learning about.I will make sure to bookmark the site and will often come back from now on. I would like to suggest you to ultimately keep on with the fine work, perhaps talk about environmental jobs also, have a superb evening!

 • Hi there can you let me know which blog platform you’re utilizing? I am planning to start my very own site on real estate investment in the future although I’m having a difficult time making a decision.

 • Hi there, you are definitely right. I frequently read through your posts thoroughly. I am likewise considering real estate search, you could discuss this from time to time. Cheers!

 • Dr.Punnet and her Teams are really a great cheater in Delhi for IVF, initially they say we will provide world best technology but after getting all money they all can’t do any thing and again repeat cycle or again take money for evry cycle same money, they all are playing with the emotions of allots of couples, God will never forgive you Dr. Puneet. this is very bad clinic, this is only earning money nothing else, avoid this doctor, try in AIIMS, GANGA RAM ANY OTHER Government hospitals are better, all private IVF centre are cheaters, maainly Dr. Puneet is great cheater in Delhi.

 • Can I simply say what a reduction to search out somebody who actually knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know the best way to carry an issue to gentle and make it important. Extra folks need to learn this and understand this aspect of the story. I cant imagine youre no more widespread because you definitely have the gift.

 • I am really intrigued to discover just what site platform you’re working with? I’m having several minor safety difficulties with my most recent website related to healthy foods so I’d like to find something a lot more safe. Do you have any recommendations?

 • Thank you for your amazing article! I quite appreciated it.I’ll ensure that I take note of the page and will often come back from now on. I wish to suggest that you keep on with the good posts, perhaps think about best movers and packers india as well, have a fantastic morning!

 • I was conversing with a good friend of my own regarding this and also about dream house plans as well. I do think you made a number of good points here, we are looking forward to keep reading information from you.

 • Are you tired of your ac repair in Dubai? Are you looking for Certified Professionals to carry out your ac repair with improved facilities and in an expert way?. Hot and humid conditions are not easy to tolerate, especially when you are not used to them. But, thanks to the air conditioners – living in such extreme settings can also become a pleasant experience, and more so if you are in Dubai.

 • Appreciating the time and effort you invested in this site and in-depth details you offer. It’s amazing to come across a blogging site occasionally which is not the similar unwanted re-written information. Awesome read! We’ve bookmarked your website and I’m including the RSS feeds to my steam cleaning companies web page.

 • Heya, you are definitely right. I frequently read your articles thoroughly. I’m likewise focused on microsoft office excel, maybe you could talk about that sometimes. See you soon!

 • I personally arrived over here via some other page related to videoconferencing and imagined I might read this. I enjoy what I see therefore now I am following you. Looking forward to checking out your website all over again.

 • I just arrived right here via another web address on small house design and imagined I might as well read this. I enjoy the things I see thus now I am following you. Getting excited about looking into your blog all over again.

 • Hey there! This is my very first comment on this site so I just wanted to say a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your blog posts. Can you recommend other sites which cover Ethereum exchange? I am also extremely interested in that thing! Thank you so much!

 • You’re certainly right and I definitely trust you. When you wish, we could also speak about traffic violation, a thing which fascinates me. The website is truly brilliant, best wishes!

 • Appreciating the time and energy you put into this site and thorough details you offer. It really is good to find a website now and then that is just not the same old re-written content. Fantastic read! I have bookmarked your webpage and I am including your RSS feeds to our uber parking ticket blog.

 • ANPC is a free nation for and by the living men and women of the earth. This Private Nation is a grassroots association based out of Indonesia having its own International Charter, Peace Treaty, Constitution, Rules of conduct and has adopted the Declaration of Human Rights. These Treaties have been Registered by International Notice to the Hague and World Court as well as other agencies worldwide. The entire goal and mission of ANPC is WORLD PEACE and freedom for all the nationals of the world, focusing on a peaceful gathering together of all tribes and nations. Our living men and women are to live as Peaceful Inhabitants on the land, striving always to create a better world today and for future generations.

Leave a Reply

Your email address will not be published.