Kryesore

Debati po zien për paketën anti-shpifje të Ramës, apo ngjarjet e fundit, por ambasadori i OSBE thyen heshtjen për…


               Publikuar në : 14:01 - 17/10/18 |
mapo.al

 


Ne nje kohe kur debati publik eshte nxehur nga propozimi i fundit i kryeministrit Edi Rama per nje pakete ligjore kunder shpifjes, apo kur reforma zgjedhore nuk po merr drejtim,  Ambasadori i OSBE ne Tirane, Bernd Borchardt,  eshte shfaqur sot ne nje aktivitet te organizuar ne luften kunder ekstremizimit te dhunshem.

“… Lufta kundër ekstremizmit të dhunshëm, si një aspekt themelor i mandatit të OSBE-së, është vendimtare për sigurinë rajonale, prandaj OSBE-ja dëshiron të ndihmojë në zgjerimin e fushës së veprimit ku të përfshihen sa më shumë aktorë…

Ne kemi ndjekur një qasje shumëdisiplinore, duke punuar ngushtë me aktorët shtetërorë, shoqërinë civile, rininë dhe ekspertë vendas dhe ndërkombëtarë. Përmes këtij bashkërendimi, ne forcojmë pozitat tona për trajtimin e problematikave si kthimi i luftëtarëve të huaj terroristë, radikalizimi i të rinjve, si dhe problemet me të cilat haset sistemi i burgjeve në këtë kontekst”, tha ai.

 

 

 

 

 


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas