Delegacioni kinez nis vizitën në Tiranëkina

Një delegacion kinez i kryesuar nga zv/kryeministri i Këshillit të Shtetit të Kinës po zhvillon një vizitë dyditore në Tiranë.

Vizita e Zhang Gaoli ka për qëllim të forcojë bashkëpunimin mes dy vendeve.

Kjo vizitë zhvillohet në kuadër të nismës “Një rrip, një rrugë”, një nga nismat e Pekinit për zhvillimin e ekonomisë së jashtme.

Iljaz Spahiu, sinolog dhe ekspert për çështjet me Kinën tha në intervistën e mbrëmjes në Ora News se kjo është vizita më e rëndësishme që bëhet në Shqipëri që nga viti 1966.

Delegacioni kinez pritet të takohet me krerë të lartë të shtetit, Presidentin Nishani dhe kryeministrin Edi Rama.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Alarmi në Vietnam, vajzat rrëmbëhen për t’u martuar në Kinë

Në veri të Vietnamit, vajzat po zhduken. Këto vajza, disa 13 vjeçe,...
Read More