Demokratët ngujohen në Kuvend, Berisha druhet nga ‘çimkat’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demokratët kanë vendosur të ngujohen në Kuvend, në pritje të seancës së radhës.

Edhe pse seanca u ndërpre disa herë nga kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, demokratët nuk u tërhoqën nga foltorja.

Herën e fundit, Ruçi e shtyu seancën për në orën 18:00, por demokratët nuk u tërhoqën.

Ata thanë se nuk do largohen.

Në seancën e sotme, demokratët kërkuan që të kishte debat për komisionin e reformës zgjedhore.

Por kërkesa e tyre nuk u pranua. Kjo solli protestën e kreut të opozitës, Lulzim Basha, që bllokoi foltoren.

Për këtë arsye, Ruçi vendosi ta penalizojë Bashën duke e përjashtuar nga seanca e sotme.

Kjo solli revoltimin e demokratëve.

Pas përjashtimit të Bashës nga seanca plenare, reagoi deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj.

“Do presim me qetësi të fillojë seanca dhe do të kërkojmë të drejtën tonë, nuk do ndodhë më t’i mbyllet goja opozitës. Konferenca u mblodh, objekti është përcaktuar, lista e folësve tanë depozituar që dje, ka vetëm një gjë, po themi që është mospërgatitja e mazhorancës, por jo, është mungesa e argumentit, ata nuk përballen dot me argumentin”, tha Alibeaj.

Kurse ish-kryeministri Sali Berisha tha se këtë qeveri nuk e zë dhjetori.

Ai tha se do u bashkohet deputetëve demokratë në protestën e tyre.

“Unë tani po futem në sallën e Kuvendit dhe qëllimet e mia do të jenë identike me qëllimet e grupit”.

Berisha hodhi dyshime se Ruçi ka vendosur çimka, duke bërë një paralajmërim për gazetarët.

Shkruar Nga
More from Redaksia

“Rruga drejt ringritjes kalon përmes bashkimit dhe jo përçarjes”

Nga Sali Berisha* Te dashur miq, Rezultati i ketyre zgjedhjeve eshte larg...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.