Dentisti falas për shtresat në nevojë

Rajoni i Venetos i hap rrugën kurimeve dentare falas për atë pjesë të popullsisë me probleme sociale apo shëndetësore.

“Dentisti falas, ku nuk do të paguhet fature në strukturat publike, një objektiv që synon edhe studiot private, do të fillojë nga 1 janari 2018”, njoftoi sot guvernatori Luca Zaia.

Ky projekt, që ka një fond prej tetë milionë eurosh për vitin 2018, përfshin tre shtresa të popullsisë për të cilat vizitat dhe kurat dentare do të jenë falas.

Të rinjtë nga zero në 14 vjeç (pavarësisht të ardhurave familjare), personat me probleme shëndetësore (pacientët onkologjikë, psiqikë, të paaftë), si dhe ata me pamundësi sociale, pra ata që nuk arrijnë të kalojnë 8 263 euro në vit të ardhura, ose 11 300 euro nëse kanë një bashkëshort/e të papunë, ky nivel vjen duke u rritur nëse kanë edhe fëmijë.

Në këto shtresa përfshihen edhe personat mbi 64 vjeç, me të ardhura jo më shumë se 36 mijë euro në vit bruto, të cilëve rajoni do t’u japë një pension vjetor prej 400 eurosh.

“Kjo është një nismë inovative që sjell një parim civilizimi. Është shumë banale, që kur sheh persona me gojën me probleme, ta kalosh duke thënë se nuk mund të kurohen. E vërteta është se aksesi për këtë lloji kurimi nuk është i lehtësuar”, theksoi Zaia.

Shkruar Nga
More from Revista User

KB do të votojnë për shtyerjen e afatit të hetimeve për sulmet me gazin sarin

Zyrtarët e SHBA-së thonë se ka gjasa që të votojnë në Kombet...
Read More

12 Comments

  • I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road. Cheers

  • I totally love your site and find the vast majority of the content to be exactly I’m in need of. Would you offer other people to post articles for you? I wouldn’t mind producing a post relating to free full movies or on a few of the subjects you’re writing about on this website. Awesome internet site!

  • Thanks for sharing this info, I saved the website. I am additionally attempting to find data about certified income, do you know where I could find a thing like this? I’ll be back in a little while!

  • Magnificent items from you, man. I’ve remember your stuff previous to and you are just extremely wonderful. I really like what you have bought here, certainly like what you’re saying and the best way during which you are saying it. You make it enjoyable and you still care for to stay it wise. I can not wait to learn much more from you. This is actually a great web site.

  • Appreciating the dedication you invested in your blog and detailed information you provide. It is amazing to discover a site once in a while which isn’t the same outdated re-written material. Amazing read! We’ve bookmarked your blog and I am including your RSS feeds to my own real followers for instagram website.

  • Admiring the dedication you invested in the site and thorough material you present. It’s nice to discover a blogging site once in a while that is not the similar unwanted re-written material. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I am adding the RSS feeds to my jailbreak phone webpage.

  • There is terrific improvements on the design of this blog, I definitely like that. Mine is on the subject of commercial rentals and currently there are a lot of stuff to do, I am still a newcomer in website development. Take care!

  • I am truly enjoying the theme/design of your blog. Do you ever face any browser interface issues? A number of my blog readers have complained regarding my green career website not operating properly in Explorer but seems excellent in Safari. Do you have any kind of recommendations to aid correct that situation?

Leave a Reply

Your email address will not be published.