Dhimbje në fund shpinë? Rekomandohet ky pozicion i të fjeturit

Dhimbja e fundit të shpinës mund të zgjasë për ditë dhe javë të tëra dhe ajo mund të shkaktohet nga tërheqja e muskujve, acarimet e fijeve nervore, ngushtimi i kanalit të shtyllës kurrizore etj.

Ekspertët shprehen se pozicioni se si flini mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes.

Kirurgu ortoped për shpinën, Kevin Ju thotë se pozicioni ideal është ai në një anë, me një jastëk në mes të gjunjëve, për të mbështetur lakimin natyror të shpinës dhe për të shtrirë më mirë legenin dhe ijet.

Lu sugjeron se ndonëse flini në anë, duhet të shmangni lakimin në formën e fetusit.

“Përpiquni të mbani trupin pak të zgjatur”, thotë ai.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Aktori shqiptar humb rolin kryesor në Hollywood, nuk bënte dot homoseksualin…

Dikur emigrant në Greqi, por Marko Caka arriti të fusë këmbët në...
Read More