Digjet kampi me 1500 emigrantë, 10 të plagosurkampi

Një kamp strehimi me 1500 emigrantë në veri të Francës është shkatërruar plotësisht nga një zjarr, i cili filloi pas përleshjeve mes afganëve dhe kurdëve.

Të paktën 10 persona u plagosën kur zjarri prishi baraket e kampit pranë portit të Dunkirk, shkruan BBC.

“Nuk ka mbetur gjë tjetër veçse një grumbull hiri” tha Michel Lalande, prefeti i rajonit të Francës veriore.

Bregdeti në veri të Francës ka qenë i mbushur me emigrant duke u përpjekur për të emigruar në Angli. Kampi në Grande Synthe që u përfshi nga flakët ishte ndërtuar në mars të 2016 dhe kishte kryesisht shtetas nga Iraku dhe kurdë.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Ishte shpallur në kërkim për vrasje në tentativë, pranga të riut nga Fieri

Një 31-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi ishte shpallur në...
Read More