Dorëhiqet një ditë pas takimit me Ramën kryeministrja e Polonisë


Kryeministrja polake Beata Szydło, e cila nje dite me pare priti ne Varshave kryeministrin shqiptar Edi Rama, sot ka dhene dorëheqjen si kryeministre dhe nga funksionet e saj si kryetare partie.

Mateusz Morawiecki, dikur këshilltar i ekonomisë në kabinetin e Donald Tusk, do të bëhet kryeministri i vendit, pasi u propozua nga komiteti politik i partise PiS.

Ne krye te partise eshte vendosur tani ministri i financave dhe zhvillimit ekonomik, Mateusz Morawiecki, u tha gazetarëve, zëdhënësi i partisë Beata Mazurek.

“Kryeministrja Beata Szydło dorëzoi dorëheqjen e saj në komitetin politik të partisë,” tha Mazurek jashtë selisë së PiS në Varshavë.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Pacolli për “DW”: Serbia nuk ka pse të thotë se e njeh Kosovën

Ministri i Jashtëm i Kosovës Bexhet Pacolli, u shpreh në një intervistë...
Read More