Dy sqarime për Lelën, të cilit i ka ngelur koka mbrapa te gazeta MAPONga Ervis Iljazaj

Dje, Alfred Lela në portalin e tij POLITIKO, ka shkruar editorialin: “Henri Cili mirë se erdhe te linja ime editorial”. Duke marrë shkas nga editoriali im i numrit të së shtunës të gazetës MAPO me titull: “Arrestimi i kryebashkiakut të Lezhës është aksion i drejtësisë apo i politikës?”, përshëndeste në mënyrë ironike, ndryshimin e linjës editoriale të MAPO-s, nga pro qeveritare në pro opozitare, vetëm për faktin se në këtë artikull une theksoja, se arrestimet e fundit janë vetëm të një krahu politik, dhe, që prokuroria për të na bindur se është e pavarur, duhet që të hetojë dhe pushtetarë të mazhorancës, qëndrim të cilin e kam shprehur dhe rishprehur sa herë që më është dhënë rasti.

Lela kishte shumë kohë që vëshgonte linjën editoriale të gazetës Mapo, dhe kishte dalë në konkluzionin se, gazeta ishte dashamirëse ndaj Lulzim Bashës, duke theksuar , që mbrojtja e Saimir Tahirit ishte shërbimi i fundit që MAPO i bënte qeverisë. Ndër të tjera, shkruante se: E. Iljazaj, i njëjti që thërriste “pafajësi” më parë, dje artikulonte se “çështja Tahiri” është prova për  Prokurorinë për të treguar që nuk po vepron politikisht në arrestimet e fundit.

Në këtë artikull nuk dua të merrem fare me debatin për linjën editoriale të  Gazetës Mapo, që Alfred Lela, me shumë sforco përpiqet të bëj me botuesin e gazetës Henri Cili, sepse asnjë gazetë dhe botues në botë nuk justifikon linjën editoriale, përveçse mundohet ta argumentojë atë me bindjet e saj dhe ashtu siç e mendon në mënyrë të lirë, por me dy pasaktësi që hasa në shkrimin e Lelës, të cilat më bën që të merrja mundimin të përgjigjesha.

Sa për linjën editoriale, shkurtimisht, mendimi i MAPO-s për zgjedhjet e Qershorit ishte ky: Cikli reformist i Ramës duhet të vazhdojë dhe një mandat të dytë, Lulzim Basha nuk ishte gati për të qeverisur Shqipërinë, gjë të cilën e mendon dhe tani, dhe këtë gjë e konfirmoi populli shqiptar me votë. Me sa më kujtohet, nga bisedat e zhvilluara këtë e mendonte dhe Lela, pavarësisht se rreshtimi i qartë me Partinë Demokratike si gazetar i varur, nuk e lejonte ta shprehte publikisht.

Para se të sqaroj këto dy pasaktësi, nuk mund të rri pa shprehur habinë për nostalgjinë e madhe që paska Alfredi për gazetën MAPO, dhe interesin për linjën e saj editoriale, duke qënë se e ndjek gjithmonë me vëmëndje, ashtu sikurse nënkuptohej nga shkrimi i tij. Jo vetëm kaq, por kohën që ka larg gazetës MAPO, e paska numëruar me ditë dhe me muaj. Megjithatë, nostalgjia është një ndjenjë njërzore, pa të cilën njeriu nuk jeton dot, aq me tëpër, për kujtimet e bukura.

Alfred, ti je i lirë të shkruash dhe mendosh çtë duash, por pa gënjyer!.

E para pasaktësi që kishe në shkrimi tënd, ishte fakti se unë paskam thirrur pafajësinë e Saimir Tahirit. Është totalisht e kundërta. Në asnjë artikull, në asnjë emisionin televiziv nuk e kam bërë një gjë të tillë. Përkundrazi, që ditën e parë të lajmit se Saimir Tahiri dilte në përgjimet e Habilajve, kam shprehur publikisht në emisionin “Studio e Hapur” të Eni Vasilit, por edhe në tribuna të tjera mediatike, që Tahiri duhet të lërë mandatin e deputetit. Mjafton të hysh në “You Tube” dhe e vërteton fare lehtë një gjë të tillë. Kështu që, është një gënjeshtër e pastër.

E dyta, në shkrimin tënd nuk lije pa përmendur se tezat e editorialeve të gazetës Mapo, të cilat i shkruaj unë për ditë, janë të gjitha të Henri Cilit dhe që shkruhen nga dytësat e tij, duke filluar nga unë e deri te kolegët e mi që shkruajnë komente të përjavshme te kjo gazetë, apo se e njohim politikën në mënyrë laboratorike dhe asgjë më tepër.

Alfred, ti e di fare mirë që unë paguhem për ti mësuar politikën të tjerve, duke qënë se jam pedagog dhe doktor shkencash në shkenca politike.

Nëse dëshiron vërtet ta dish se sa e njoh unë politikën dhe tezat e saj, të ftoj një orë në leksionet e mia, dhe do ta kuptosh që ato që ke dëgjuar ti për politikën deri tani, apo që ke lexuar në mënyrë amatoreske nëpër ndonjë libër janë fare pak, dhe të pamjaftueshme për të komentuar ngjarjet politike.

Kështu që, për tezat politike dhe argumentat e saj, nuk kam nevojë për ndihmën e ndokujt. Përkundrazi, shpesh herë njohuritë e mia politike të kanë shërbyer dhe ty, kur ishe Drejtor i MAPO-s, për të artikuluar editorialet e tua. Prandaj Alfred, ti ngatërron linjën editoriale, të cilën në çdo gazetë në botë e përcakton botuesi, me argumentat dhe tezat politike që e mishërojnë atë.

loading...
Shkruar Nga
More from Enton Palushi

Mjeku ortoped: Deformimet e këmbëve te fëmijët, si korrigjohen

Çfarë duhet të dinë prindërit rreth këmbës së sheshtë, intoeing, këmbëve të...
Read More