Dyshimi për dekonspirim: Krimet e Rënda thërrasin kreun e SHÇBA


Prokuroria për Krimet e Rënda ka thërritur këtë të enjte drejtorin e Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Policinë e Shtetit.

Edi Merkaj është kërkuar nga prokurorët pas daljes së urdhër-arresteve për tre ish-zyrtarë të Policisë së Vlorës.

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat ka nisur hetim ndaj oficerëve që kishin dijeni për operacionin për arrestimin e ish-zyrtarëve të Policisë së Vlorës, të akuzuar si të përfshirë në trafikun e drogës në bashkëpunim me grupin e vëllezërve Habilaj.

Prokuroria e Krimeve të Rënda kishte firmosur urdhër-arrestet për 3 ish-zyrtarë të Policisë së Vlorës. Nuk ka ende një njoftim zyrtar nga organi i akuzës, por Tv Klan mësoi se janë shpallur në kërkim Jaeld Çela ish-drejtor i Policisë së Vlorës, Sokol Bode ish-komandant i postës së kufirit në Dhërmi dhe Gjergj Kohila ish-shef i hetimit të krimit të organizuar në Policinë e Vlorës.

Kërkesat e Prokurorisë kanë marrë aprovimin edhe të Gjykatës së Krimeve të Rënda dhe i kanë kaluar policisë për ekzekutim, por tre të kërkuarit nuk është arritur të kapen ende.

Kjo ka ndritur dyshimet se operacioni është dekonspiruar dhe SHÇBA ka nisur hetim ndaj të gjithë oficerëve që kishin dijeni për operacionin.

Gjatë hetimeve të dosjes “Habilaj” prokurorët dyshojnë se oficerët, me mosveprimet e tyre kanë lejuar vëllezërit Habilaj të kultivojnë kanabis sativa.

Aktualisht të tre ish-shefat e policisë janë në dispozicion dhe nuk kryejnë funksione.

Ata u shkarkuan nga detyra me urdhër të ministrit të brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Kapitalizmi, si komunizmi, ka bilanc të tmerrshëm viktimash

  Mediat britanike po përndiqen nga një spektër i ri, një spektër...
Read More