Ekzekutohet gazetari rus në Ukrainë, njihej si kritik i Kremlinit

Gazetari rus Arkady Babchenko ka ndërruar jetë, pasi u qëllua pranë shtëpisë së tij në Kiev, raportojnë burime të policisë ukrainase.

41-vjeçari u gjet i mbuluar në gjak, në hyrje të banesës së tij, nga bashkëshortja dhe vdiq në një ambulancë, teksa po tentohej të transportohej në spital.

Arkady Babchenko kishte bërë një shkrim në vitin 2016, në lidhje me një aeroplan ushtarak rus, ndërsa që prej asaj kohe, kishte marrë kërcënime me vdekje, ndaj kishte zgjedhur të largohej nga Rusia.

Fillimisht gazetari 47-vjeçar u shpërngul në Pragë, ndërsa më vonë në kryeqytetin e Ukrainës, ku edhe punonte si prezantues në kanalin televiziv ART TV.

Ai ishte një kritik i hapur i Kremlinit, ndërsa autoritetet ukrainase dyshojnë se edhe ekzekutimi i tij ka qenë i porositur pikërisht nga Rusia..

Shkruar Nga
More from Redaksia

Modelja e Playboy: Kam pasur një aferë me Donald Trump

  Karen McDougal, ish-modele e revistës Playboy, pretendon se ka pasur një...
Read More