Elsie në Alpet shqiptarePas dy orëve homazh në mjediset e Bibliotekës Kombëtare, trupi i pajetë i albanologut Robert Elsie, mbërritur në orët e para të ditës së djeshme në Rinas, u zhvendos në qytetin e Shkodrës, për t’u prehur përjetësisht në Alpe

Trupi i pajetë i albanologut Robert Elsie, veshur me kostum popullor, është nderuar dje, në mjediset e Bibliotekës Kombëtare, duke përmbushur amanetin e tij për t’u prehur në tokën shqiptare… Ndarë nga jeta më 2 tetor, arkëmorti i albanologut ka mbërritur dje në orët e para të ditës, në Rinas. Ndërsa sot homazhet e përcjelljes për në banesën e fundit do të jenë në Alpe, në Theth aty ku gjurma dhe shenja e lidhjes së albanologut me vendin tonë ka mbajtur përherë, deri në fund të jetës, adhurimin e dashurinë për historinë, kulturën dhe etnografinë. Për dy orë, personalitete të kulturës, e zyrtarë të lartë të politikës në përshpirtje të albanologut kanë dhënë lamtumirën e fundit.

Por, këtij takimi të fundit me Robert Elsie i janë bashkuar gjitha bota shqiptare duke përcjellë reagimet e tyre përmes rrjeteve sociale. “Enciklopedi e gjallë”, e ka vlerësuar ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha. “Njëri prej avoketërve më të vendosur, më të shquar të të gjitha kohërave të të vërtetave shqiptare. Kam pasur fatin ta njoh, ta takoj shumë herë në takimet e niveleve më të larta, por edhe të bisedojmë për probleme tjera me të, të lexoj veprat e tij. Mund të them se Robert Elsie ishte një enciklopedi e gjallë e të sotmes, e të djeshmes, e historisë, të kombit dhe Shqipërisë e Kosovës. Shpreh mirënjohjen më të thellë ndaj tij”, -tha Berisha.

Ndërsa kortezhi i politikanëve ka shoqëruar për dy orë homazhet në nderim dhe respekt të albanologut të shquar, përkthyesit, hulumtuesit dhe studiuesit të letërsisë e folklorit shqiptar, Robert Elsie. Presidenti i Republikës, Ilir Meta u shpreh para mediave të pranishme se: “Do t’i jemi mirënjohës përjetë Robert Elsiet për gjithçka ka bërë me dashuri dhe pasion për promovimin e kombit tonë, të vlerave tona më të mira kulturore, historike, për zhvillimin e albanologjisë, për gjithçka. Pa dyshim, në mënyrë të veçantë edhe për zgjedhjen e tij për t’u përjetësuar si shqiptar dhe për t’u prehur përjetësisht në Alpet e Shqipërisë, në Theth duke treguar kështu dashurinë e pafund për vendin tonë dhe duke na mësuar të gjithëve që ta duam më shumë Shqipërinë”. Robert Elsie, krahas kontributit të tij të çmuar si albanolog, studiues e përkthyes do të kujtohet me respekt dhe mirënjohje nga publiku shqiptar edhe për vetëdijen dhe kujdesin e veçantë që tregonte për pasurimin e arkivave të Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë me dhurimet e veprave e artikujve të tij të shumtë studimorë. Ato përbëjnë sot një fond të vyer në fushën e albanologjisë dhe studimeve mbi letërsinë e kulturën mbarëshqiptare. Në fondet e Bibliotekës Kombëtare ruhen mbi 150 libra dhe artikuj shkencorë, kryesisht në fushën e albanologjisë, antropologjisë, përkthimeve nga thesaret e folklorit shqiptar, por edhe përkthime të autorëve të letrave shqipe, ku spikat kontributi i rëndësishëm përmes përkthimit të veprës epike të Gjergj Fishtës “Lahuta e Malcis”. Robert Elsie lindi më 29 qershor 1950 në Vankuvër (Vancouver) të Kanadasë, i cili për herë të parë një albanolog, dijetar i shqipes, një i huaj, bëri bashkë botën shqiptare sa qe gjallë me kontributin e jashtëzakonshëm për kulturën dhe historinë, ndërsa tani i jepet lamtumira e përbashkët. Ai është gjermano-kanadezi Robert Elsie, në këtë ikje të papritur duke na lënë trashëgimi me mbi gjashtë libra, artikuj, përkthime kushtuar studimeve shqiptare.

loading...
Shkruar Nga
More from Enton Palushi

“Ujërat greke zgjerohen 12 milje”, deklarata e Kotzias ndez Tiranën

Kotzias në ERT: Shqipëria ka pranuar të drejtën tonë për shtrirjen 12...
Read More