Emigrantët në temperatura ngrirjeje në kufirin e Hungarisë

emigrantet ne prag ngrirjeje

Dhjetra emgitrantë aziatikë, afganë e pakistanezë, disa prej të cilëqve me fëmijë, po jetojnë në kampe e tenda në temperatura prej -20 gradë në kufirin verior të Serbisë, teksa presin për të hyrë në Hungari.

Ata janë mes rreth 7,000 emigrantëve të bllokuar në Serbi, që jeton kampe të improvizuara apo magazina të braktisura pranë kryeqytetit. Në këto kushte, ata që zotërojnë tenda janë më me fat.

“Ata po vuajnë nga infeksione të shumta respiratore”, thotë Milana Radosavljevic, mjeke e Doktorëve pa Kufij. Pas dorëzimit të aplikimeve rreth 10 refugjatë në ditë pranohen në Zonën e Sigurisë brenda kufirit hungarez. “Më parë ishte 15 njerëz në ditë,” tha refugjati pakistanez Ali Reza, duke shtuar se familjet prisnin në Serbi prej disa muajsh.

Shkruar Nga
More from Revista User

Rruga e dëmtuar, banorët e Daullasit në Fier ngrihen në protestë dhe bllokojnë aksin kryesor

Banorët e fshatit Daullas në Fier kanë dalë sot në një protestë...
Read More