Erion Veliaj merret me mbjellje pemëshBashkia e Tiranës ka zëvendësuar pemët e dëmtuara një ditë më parë nga persona të papërgjegjshëm në Parkun e Liqenit të Farkës. Pas evidentimit të thyerjes së disa prej fidanëve të rinj që u mbollën vetëm pak kohë më parë, punonjësit e Agjencisë së Parqeve dhe të Rekreacionit të Bashkisë kanë marrë të gjitha masat për të rikthyer gjendjen normale. Liqeni i Farkës ndodhet 9.6 km nga qëndra e Tiranës dhe vetëm 2.3 km nga rruga nacionale gjë e cila e bën këtë park lehtësisht të arritshëm për vizitorët. Duke parë potencialin e madh që ofron ky territor, kjo zonë po shfrytëzohet për zhvillimin e aktiviteteve të ndryshme outdoor, duke u përqendruar mbi të gjitha tek sportet ujore, çka e kanë kthyer atë në një pikë referimi për frekuentuesit e të gjitha grupmoshave të cilët duan të kalojnë disa orë të qeta në ajër të pastër e larg zhurmës së qytetit. Shëtitorja shtrihet në krahun lindor të liqenit me një gjatësi prej 760 metra linearë, shumë afër vijës ujore të basenit, lehtësisht e aksesueshme nga ana e frekuentuesve shkruan Express.

Në njësinë administrative Farkë, Bashkia e Tiranës ka mbjellë 3000 fidanë dru dekorativë e pyjore në territore publike, si dhe 2000 rrënjë fidanë ulliri.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Paris, evakuohen 1.500 migrantë nga kampi rrugor

Zyrtarë të Parisit evakuuan rreth 1.500 migrantë nga kampi i improvizuar rrugor....
Read More