Evropianizimi taktik i Vuçiqit

Emërimi i një gruaje në krye të Qeverisë së Serbisë ishte gjëja e parë që habiti shumëkënd. Fakti se Ana Brnabiq është lezbike e hapur, e bën këtë veprim edhe më të habitshëm.

Brnabiq u emërua nga Aleksandar Vuçiq, i cili liroi postin e kryeministrit për t’u bërë president.

1 (2)

Picture 1 of 3

Në shikim të parë, emërimi që bëri Vuciq duket i çuditshëm, sidomos në një vend si Serbia, i cili ka reputacion jo të mirë kur bëhet fjalë për të drejtat e homoseksualëve.

Por, Vuçiq – dikur ultranacionalist dhe anëtar i kabinetit të Sllobodan Millosheviqit – e ka proklamuar veten si reformator, i cili është i angazhuar në rrugën e Serbisë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Dhe, emërimi i Brnabiqit shihet nga disa si përpjekje për të qetësuar frikën nga pabarazia në shoqërinë serbe dhe nga lëvizja e mundshme e Serbisë larg Perëndimit, kah Rusia.

“Emërimi i Brnabiqit është vazhdim i politikës së Vuçiqit për evropianizim taktik”, tha Koen Slootmaeckers, analist në Universitetin Queen Mary në Londër.

Brnabiq, pro-evropiane e vendosur, e shkolluar në Perëndim, i është bashkuar Qeverisë së Serbisë në vitin 2016 si ministre e Administratës Publike dhe e Vetëqeverisjes Lokale.

Shkruar Nga
More from Revista User

Trump dëshiron që muri me Meksikën të ketë panele solare

Presidenti amerikan, Donald Trump ka deklaruar se dëshiron që muri me Meksikën...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.