Florenc Beqiraj, historia tragjike e një azilkërkuesi në FrancëFlorenc Beqiraj jetoi për 19 muaj në Marsejë, ku punoi si shitës në Pazar. As shefi i tij, as shokët e tij dhe as familja e tij, nuk e besojnë teorinë e vetëvrasjes. “Florenci ishte i lumtur të shihte familjen e tij për Krishtlindje”, siguron një nga të afërmit e tij.

“Fotot janë të tmerrshme. Në shtratin e tij në Spitalin e Veriut, një djalë i ri 22 vjeç, Florenc Beqiraj, i shtrirë në një gjendje vdekjeje klinike, qafën e shënuar nga një plagë e thellë”, kështu e nis artikullin dje për të riun nga Shkodra që humbi jetën në Francë, “La provence.com”. Katër ditë më parë, shtetasi shqiptar u gjet i varur në një litar, në një dhomë të Qendrës së Paraburgimit Administrativ (CRA) Canet, në Marsejë, ku u mbyll që nga 27 nëntori, pasi kontrolli e gjeti pa dokumente. Ai po priste dëbimin e tij në Shqipëri. Ai ndërroi jetë pasditen e së premtes pa rifituar vetëdijen.  Florenc Beqiraj jetoi për 19 muaj në Marsejë, ku punoi si shitës në Pazar.

As shefi i tij, as shokët e tij dhe as familja e tij, nuk e besojnë teorinë e vetëvrasjes. “Florenci ishte i lumtur të shihte familjen e tij për Krishtlindje”, siguron një nga të afërmit e tij. Ai nuk kishte frikë se do të dëbohej, ai e dinte se mund të kthehej në Francë. “Ai madje kishte hequr dorë nga kërkesa për rishqyrtimin e kërkesës së tij për azil, pasi dëshironte të kthehej sa më parë në Shqipëri”.

Shoqata “Forum réfugiés-Cosi”, e cila i ofron CRA-së mbështetje ligjore, e konfirmon atë: “Më 11 dhjetor, ai shprehu kënaqësinë e tij për t’u larguar nga qendra, nisja u njoftua më 15 dhjetor”. Pse të vriste veten 24 orë para se të kthehej në familje, e cila tashmë ishte duke pritur për të në Shqipëri? 48 orë para tragjedisë, Florenci kishte deklaruar se ishte “kërcënuar” nga një bashkëvuajtës; administrata i kishte ndërruar dhomën për ta larguar atë. “Por më 13 dhjetor, ai i tha shefit të tij se kishte frikë se mund të vdiste gjatë natës”, thotë një mik. Më 14 dhjetor, një tjetër bashkëvuajtës e gjeti atë të pajetë. Në drejtorinë e CRA-së, megjithatë, nuk ka “dyshim” se vdekja e tij ishte vetëvrasje. Në çdo rast, Prokuroria Publike do të hapë një hetim dhe Olivier Rosato, një avokat për familjen Beqiraj, do të paraqesë një ankesë kundër X. “Të afërmit duan të bëjnë dritë, sepse diçka është e gabuar në këtë rast”, -tha ai. “Njerëzit këtu janë në një gjendje të brishtësisë psikologjike, dobësi”, gjë të cilën Julian Karagueuzian, koordinator i Forumit për Refugjatët, nuk e ka “vërejtur kurrë” në qendra të tjera në Francë. Canet është një “tenxhere me presion”, ku “kushtet e izolimit” dhe stresi “janë më të këqija se ato të Baumettes”, sipas shumë vëzhguesve.

“Këto vende nuk janë bërë për t’i akomoduar njerëzit për aq shumë kohë”, thuhet në një letër drejtuar La Provence, një njeri që mbahej në paraburgim në Marsejë. Kjo është pikërisht ajo që i thanë gazetarëve edhe punonjësit e policisë kufitare të caktuar në CRA, të cilët i takuan dje.

“Situata është shumë e vështirë, pranon kreu i qendrës, komandanti Martine Bonnet. Sulmet verbale, kërcënimet me vdekje ndaj agjentëve janë të përhershme”. “Mungesa serioze e stafit” për të siguruar mirëmbajtjen e salloneve, “gjithashtu iu mohon njerëzve të drejtat e tyre themelore”, dhe i shton tensionet. Për shkak të mungesës së hapësirës – 40 dhoma janë jashtë funksionit – ish-të dënuarit dhe njerëzit pa dokumente e gjejnë veten të mashtruar dhe në ankth.

Vdekja e Florencit, protestë në Tiranë, këshilltarët e Metës në Shkodër 

Qytetarë të shumtë janë mbledhur dje para Piramidës, në Tiranë, në shenjë proteste, pas ndarjes nga jeta të 23-vjeçarit Florenc Beqiraj në Francë, pas një jave në koma. Përfaqësues të shoqërisë civile, por edhe familjarë të Florencit, i kanë bërë thirrje shtetit të ndihmojë familjen e viktimës në Shkodër, e cila nuk ka mundësi të marrë trupin e pajetë të të birit. “Kërkojmë të dalë e vërteta për vdekjen e Florencit. I bëj thirrje shtetit të kthehet sa më shpejt djali”, -tha me lot në sy njëri prej tyre. Pjesëtarët e shoqërisë civile dhe familjarët e Florencit, që fillimisht u mblodhën përpara Piramidës ku ndezën qirinj, e më pas marshuan pranë Kryeministrisë dhe përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit”. Ndërkohë Zëdhënësi i Presidentit, Tedi Blushi, dhe këshilltari për Pushtetin Lokal, Ylli Asllani, ishin mesditën e së dielës në Shkodër, në banesën e Florenc Beqirajt, azilkërkuesi shqiptar që humbi jetën pak ditë më parë në Marsejë të Francës. Dy përfaqësuesit e presidentit, pasi iu shprehën ngushëllimet familjarëve, i siguruan ata se presidenti Ilir Meta është në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet shqiptare dhe franceze, jo vetëm për të sjellë sa më parë trupin e Florencit në Shqipëri, por edhe për sqarimin e plotë të rrethanave të vdekjes së tij. Rasti i Florencit u bë viral në rrjetet sociale, duke u postuar nga faqe të njohura apo “VIP”-a shqiptarë, që krijuan edhe një “hashtag”, #ImFlorencBeqiraj.

Hetimet, ambasada franceze: Autopsia do zbulojë shkaqet

Pas vdekjes së 23-vjeçarit shqiptar, Florenc Beqiri, në spitalin e Marsejës, ka ardhur reagimi i parë i Ambasadës franceze në Tiranë. Përpara kësaj ambasade u zhvillua edhe një protestë-homazh nga Shoqëria Civile në kujtim të të riut, ku morën pjesë qindra qytetarë. Në një njoftim të shpërndarë për mediat, Ambasada e Francës i shpreh ngushëllime familjes për ngjarjen, ndërsa saktëson se ngjarja do hetohet. Sipas ambasadës, viktimës pritet t’i bëhet autopsia në ditët në vijim dhe do jetë pikërisht kjo ekspertizë e cila do saktësojë shkaqet që sollën vdekjen e të riut shqiptar i cili pas dhunës së dyshuar në burg, ra në gjendje kome. “Ambasada dëshiron të njoftojë se do të kryhet një autopsi në ditët në vijim dhe se hetimet rreth rrethanave të kësaj tragjedie do të vazhdojnë”, thuhet në njoftim.

Komunikimi, MEPJ: U gjet pa ndjenja në qendrën e ndalimit

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme informon se Ministria e Brendshme e Francës ka njoftuar Ambasadën e Shqipërisë në Paris, përmes një komunikimi zyrtar, mbi vdekjen e shtetasit shqiptar Florenc Beqiraj në qendrën spitalore Marseille-Nord. Sipas komunikimit Florenc Beqiraj u gjet i pandërgjegjshëm në dhomën e tij në Qendrën e Ndalimit në Marsejë, dhe menjëherë u çua në urgjencë. Pas disa ditësh në koma të thellë, në datën 21 dhjetor, ora 18:30, u konstatua vdekja. Trupi i tij u transportua në pavijonin e mjekësisë ligjore të Marsejës më 23 dhjetor, konform udhëzimeve të Prokurorisë që kërkoi të kryhej autopsia. Autopsia do të kryhet në ditët e ardhshme, ndërkohë që hetimi vazhdon. Ndërkohë që Ambasada po kujdeset për kryerjen e të gjitha procedurave për kthimin e trupit të të ndjerit në Shqipëri.

Reagimet, vdekja e Florencit, Nishani: Sakrifica e rinisë, akuzë e madhe

Ndarja nga jeta e të riut shqiptar Florenc Beqiraj, i cili ndërroi jetë pas një jave në koma, pasi mjekët francezë i hoqën aparaturat, ka tronditur opinionin publik. Mesazhe të shumta ngushëllimi kanë ardhur në radhët e politikanëve, siç ishte ai i Presidentit Ilir Meta, i kreut të PD, Lulzim Basha, ish-ministrit Lefter Koka, të cilëve iu është bashkuar ditën e sotme edhe ai i ish-Presidentit Bujar Nishani. Ky i fundit ka shprehur ngushëllimet më të ndjera dhe solidaritet me familjen e Florencit, e cila ndodhet në Shkodër. Në ‘Facebook’, Nishani shkruan se sakrifica e rinisë shqiptare është një akuzë e madhe. “Ngushëllimet më të ndiera dhe solidaritetin tonë me familjen e Florenc Beqirit. Sakrifica e rinisë shqiptare një akuzë e madhe!”, shkruan Nishani.

Dhimbja, Topalli: Historia e Florencit të shkul shpirtin

Ish-kryetarja e parlamentit, Jozefina Topalli, nëpërmjet një statusi të saj në rrjetet sociale, duke uruar ndjekësit e saj për Krishtlindje, ka përcjellë edhe një mesazh dhimbjeje për vdekjen e Florenc Beqirajt. Topalli është shprehur se historia e Florencit është rrëqethëse dhe pasojë e dështimit të politikës e qeverisjes shqiptare. “Sot një mendim i veçantë shkon për ata që nuk kanë mundësi për të gëzuar në familje, për ata që shohin veten në cepin e shoqërisë, për të pamundurit, për të sëmurët, për refugjatët. Një lutje të veçantë dua të bëj për Florencin që e torturuan dhe e vranë në një vend të huaj, ku shkoi për të gjetur shpëtim. Historia e tij të shkul shpirtin nga dhimbja. Historia e tij është dështimi jonë. Zoti ndihmoftë Shqiptarët”, shkruan Topalli.

loading...
Shkruar Nga
More from Enton Palushi

Parashikimi i motit: Temperatura të larta, por edhe reshje

Shqipëria paraqitet në kushtet e motit të kthjellët deri pas mesditës. Por...
Read More