Forcat irakiane avancojnë në betejën për Mosulin

mosul

Forcat irakiane kanë hyrë më thellë në qytetin e Mosulit dhe janë pranë rikthimit të tij nga militantët e Shtetit Islamik.

“Do ta përfundojmë operacionin brenda disa ditësh. Fundi do të jetë shumë shpejt”, tha komandanti i ushtrisë, Abdulwahab al-Saadim.

Një tjetër komandant, Salam al-Obeidi, tha se 65 deri në 70 përqind e Qytetit të Vjetër të Mosulit është çliruar.

Shteti Islamik ka marrë kontrollin e Mosulit, qytetit të dytë më të madh të Irkaut, në verën e vitit 2014, ndërsa operacioni për rikthimin e tij ka nisur në tetor të vitit të kaluar.

Në këta tetë muaj luftime, pjesa më e madhe e Qytetit të Vjetër të Mosulit është shkatërruar, përfshirë edhe xhaminë Grand al-Nuri, e vjetër 850 vjet.

Kryeministri i Irakut, Haider al-Abadi, tha se forcat e qeverisë janë afër shpalljes së fitores përfundimtare mbi bandat e Shtetit Islamik.

Shkruar Nga
More from Revista User

Si ta largoni unazën që ju ngel në gisht?

Shumë prej nesh, pavarësisht grua apo burrë, mbajmë unaza në duar. Zakonisht,...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.