Forcat speciale të Policisë së Kosovës arrestojnë agjentë të huaj brenda Kryqit të Kuq



Burime anonime nga Policia e Kosovës njoftojnë se gjatë ditës së mërkurë dhe në orët e mbrëmjes, është zhvilluar një operacion i gjerë dhe është gjetur material, në të cilin dëshmohet mbledhja e paligjshme e të dhënave personale për shtetas të Republikës së Kosovës.

Mësohet se këta “hetues” serbë e shiptarë me mbledhjen e të dhënave personale për shtetas të Republikës së Kosovës, kanë qënë pjesëtarë të strukturave ilegale, të maskuar sikur punonin në emër të një organizate humanitare”.

Të dhënat e mbledhura kanë pasur për qellim që t’i dërgonin në një vend fqinj. Kjo vepër sipas ligjit cilësohet si “spiunazh armiqësor”.

Por, njësitë speciale të policisë së Kosovës kontrolluan lokalet e organit të përkohshëm të komunës së Pejës dhe arrestuan Moma Daçiçin, sekretar i Kryqit të Kuq nga sistemi i Kryqit të Kuq të Serbisë. Dy e më shumë sekretarë u sollën më parë në Graçanicë dhe Dragash.

Policia kishte kapur më parë sekretarët e Kryqit të Kuq të Republikës në Graçanicë dhe Dragash, Sveta Zivicit dhe Zecir Zurapi. Zhivic u arrestua gjithashtu në seancë, ndërsa Zurapi, nga fshati Rapca afër Dragashit, u lirua, njofton agjensia Preshevajone.

Policia kapi vulat e Kryqit të Kuq në Graçanicë dhe Dragash dhe konfiskoi dokumente për familjet e rrezikuara sociale në të ndaluarit. Gjatë mbrëmjes, policia ishte gjithashtu në ambientet e Koordinatorit të Kryqit të Kuq për Kosovën në pjesën veriore të Mitrovicës.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

105 vjetori i Pavarësisë, kryeministri Haradinaj anulon vizitën në Vlorë

Papritur është mësuar se kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj nuk do të...
Read More