Fshati që u shkatërrua nga tërmeti

Më 16 dhjetor të vitit 1811 fshati i Madridit të Ri, në Missouri, u trondit nga një prej tërmeteve më të fuqishme që kishin njohur ndonjëherë Shtetet e Bashkuara.

Kërkime nga sizmologë të shekullit të 20 zbuluan se tërmeti i Madridit të Ri ishte 8 ballë sipas shkallës Rihter.

Fshati pothuajse u shkatërrua nga tërmeti, i cili gjithashtu shkaktoi një devijim të përkohshëm të rrjedhjes së lumit Misisipi.

Tronditjet u ndjenë që nga pjesa lindore e Kanadase në veri deri në gjirin e Meksikës në jug.

Për çudi vetëm dy veta humbën jetën, dhe kjo ndoshta për arsyen se dëmet më të mëdha ndodhën në zona shumë pak të populluara.

Shkruar Nga
More from Revista User

Bebe Rexha vë të pasmet gjithnjë në plan të parë

Këngëtarja Bebe Rexha është shumë e pëlqyer nga publiku për këngët e...
Read More