Ghani: SHBA do të rikthejë 80% të trupave ushtarake në AfganistanPresidenti afgan, Ashraf Ghani, ka thënë se strategjia e re e Shteteve të Bashkuara në Afganistan, për të punuar më afër me Kabulin dhe duke pasur çasje më të vështirë ndaj Pakistanit, është plan që ka gjasa të funksionojë më mirë se strategjitë tjera.

Duke folur në një takim me Shoqërinë Aziatike, në Nju Jork, Ghani tha se strategjia e ish-presidentit amerikan, Barack Obama, për t’i dhënë fund luftës 16 vjeçare dhe tërheqja e trupave ushtarake, ka dështuar sepse Obama sipas tij “ nuk ka pasur partner në Afganistan”.

Presidenti i tanishëm, Donald Trump ka “ një ekip të partnerëve në Afganistan” dhe se Trump ka zhvilluar strategjinë e tij pasi është “konsultuar me ne”, u shpreh Ghani.

Ghani, në një intervistë për Radion Nacionale Publike ka zbuluar disa detaje të strategjisë së Trump-it në Afganistan, të cilat Shtëpia e Bardhë nuk i ka zbuluar.

Ai tha se qëllimi i administratës është t’i rikthejë 80 përqind të trupave ushtarake në Afganistan, të cilët do të jenë nën urdhërat e qeverisë për katër vitet e ardhshme.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Aq VIP sa është, më në fund Rihanna do të ketë rrugën me emrin e saj

Këngëtare, aktore, influencuese mode, sipërmarrëse… vëri emrin një profesioni dhe Rihanna e...
Read More