Gjermania nuk pranon hapjen e negociatave? Ja çfarë shkruan gazeta e njohur për lobimin e PD në Berlin

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi nga foltorja e Parlamentit ditën e enjte se Gjermania e ka dhënë verdiktin e saj mbi hapjen e negociatave: Shqipëria nuk i ka plotësuar kushtet.

“Kjo mazhorancë dhe kjo qeveri e falimentuar politikisht dhe moralisht po mundohet të japë përshtypjen se gjithçka ecën normalisht. Rama është lajmëruar mbrëmë për një lajm të keq mbi negociatat.

Mbrëmë, 24 orë pas takimit Merkel-Macron, është rakorduar qëndrimi përsa i përket hapjes apo jo të negociatave me Shqipërinë.

Siç e di mirë Rama, lajmi është më i keqi që shqiptarët mund të prisnin, një lajm që Shqipëria nuk e meriton. Është verdikti gjerman: Shqipëria nuk i ka plotësuar kushtet për hapjen e negociatave”, tha Basha.

Megjithatë, gazeta e njohur austriake ‘Der Standard’ shkruan sot se Gjermania është pro hapjes së negociatave.

Ajo thekson se PD po përpiqet që të mos hapen negociatat.

“Qeveria socialiste e kryeministrit Edi Rama ka pak miq në BE, për shkak se shumica e shteteve të BE drejtohen nga të djathtët.

Opozita, Partia Demokratike konservatore- kërkon siç ndodh zakonisht në Ballkan, të mos i lejojë asnjë sukses qeverisë dhe lobon kundër hapjes së negociatave.

Edhe në CDU dhe CSU ka njerëz që janë kundër hapjes së negociatave. Megjithatë fjalën e fundit e ka Merkel dhe ajo është pro hapjes së negociatave”.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Keni probleme me mbetjen shtatzënë? Provoni këto pesë mënyra

Edhe pse ndoshta në fund do ju duhen intervenime mjekësore, provojini njëherë...
Read More