Gjykata lë në burg 2 të arrestuarit për grabitjen e Rinasit, Aleksandër Murataj dhe Dritan Sinani mohojnë akuzat

gjykata-e-krimeve-te-renda

Gjykata e Krimeve të Rënda konfirmoi masën e arrestit me burg edhe ndaj dy të arrestuarve më të fundit të dyshuar si pjesë e grupit që grabiti 3.2 milionë dollarë në rrugën e Rinasit, paraditen e 9 shkurtit.

Ditën e djeshme përballë togave të zeza Aleksandër Murataj, vëllai i Admir Murataj, i cili është ende në kërkim policor, ka mohuar të ketë lidhje me ngjarjen.

Nga ana tjetër prokuroria dyshon se ai ka informuar pjesën tjetër të grupit për lëvizjet e vlerave monetare, ndërsa Murataj e ka shfajësuar veten duke pohuar para trupës gjyqësore se ditën e ngjarjes ka qenë tek dentisti për të rregulluar dhëmbët.

Ndërkohë, i arrestuari tjetër, Dritan Sinani ka heshtur para gjykatës, edhe pse ai dyshohet se ka qenë shofer në njërin prej mjeteve të grabitësve. Deri më tani numri i të dyshuarve për grabitjen e rreth 7 milionë eurove ka shkuar në tetë, ndërsa vazhdojnë të jenë në kërkim edhe dy persona të tjerë.

Njëri nga të kërkuarit që mendohet se është kreu i grupit është Admir Murataj, ndërsa tjetri është Klement Çala, i cili prej muajsh po gjykohet në mungesë edhe në një çështje tjetër, që e akuzon atë për ngjarjen në burgun e Trikallas, gjatë arratisjes së tetë të dënuarve në 2013.

Në sajë të operacionit policor të koduar me emrin “Patriot”, i pari që përfundoi në prangat e policisë ishte Fation Xhyliu dhe sipas prokurorisë ky i fundit pranoi të tregojë emrat e personave të përfshirë në 2 grabitjet e rreth 7 milion eurove në 2015 dhe 2017. Më pas në pranga përfunduar Ditjon Memlika, Ernest Kupa, Dash Kupa dhe Neim Avdulaj.

Disa ditë më vonë policia arrestoi edhe Admir Çerpjen, i cili pranoi të bashkëpunojë më prokurorinë duke zbardhur edhe rolet e anëtarëve të bandës dhe tre ditë më parë u arrestuan edhe Aleksandër Murataj dhe Dritan Sinani duke çuar në 8 numrin e të prangosurve, ndërsa në kërkim mbetet Admir Murataj dhe Klement Çala.

Ditën e djeshme, Dash Kupa kërkoi ndryshimin e masës së sigurisë në Gjykatën e Apelit, por kërkesa e tij nuk u mor parasysh dhe për këtë togat e zeza e lanë sërish në burg.

Shkruar Nga
More from Revista User

Cilat karakteristika ju bëjnë joshëse në sytë e meshkujve?

Dëshira për të qenë e pëlqyeshme nga gjinia e kundërt është natyrale,...
Read More

8 Comments

  • I’ve read some just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you place to make this kind of wonderful informative site.

  • Thank you for sharing superb informations. Your site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just couldn’t come across. What a perfect web-site.

  • I discovered your weblog website on google and check a couple of of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I just extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of ahead to reading extra from you afterward!…

  • Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

  • I’m still learning from you, while I’m trying to achieve my goals. I absolutely love reading all that is written on your blog.Keep the tips coming. I liked it!

Leave a Reply

Your email address will not be published.