Gjykata lë në burg 2 të arrestuarit për grabitjen e Rinasit, Aleksandër Murataj dhe Dritan Sinani mohojnë akuzat

gjykata-e-krimeve-te-renda

Gjykata e Krimeve të Rënda konfirmoi masën e arrestit me burg edhe ndaj dy të arrestuarve më të fundit të dyshuar si pjesë e grupit që grabiti 3.2 milionë dollarë në rrugën e Rinasit, paraditen e 9 shkurtit.

Ditën e djeshme përballë togave të zeza Aleksandër Murataj, vëllai i Admir Murataj, i cili është ende në kërkim policor, ka mohuar të ketë lidhje me ngjarjen.

Nga ana tjetër prokuroria dyshon se ai ka informuar pjesën tjetër të grupit për lëvizjet e vlerave monetare, ndërsa Murataj e ka shfajësuar veten duke pohuar para trupës gjyqësore se ditën e ngjarjes ka qenë tek dentisti për të rregulluar dhëmbët.

Ndërkohë, i arrestuari tjetër, Dritan Sinani ka heshtur para gjykatës, edhe pse ai dyshohet se ka qenë shofer në njërin prej mjeteve të grabitësve. Deri më tani numri i të dyshuarve për grabitjen e rreth 7 milionë eurove ka shkuar në tetë, ndërsa vazhdojnë të jenë në kërkim edhe dy persona të tjerë.

Njëri nga të kërkuarit që mendohet se është kreu i grupit është Admir Murataj, ndërsa tjetri është Klement Çala, i cili prej muajsh po gjykohet në mungesë edhe në një çështje tjetër, që e akuzon atë për ngjarjen në burgun e Trikallas, gjatë arratisjes së tetë të dënuarve në 2013.

Në sajë të operacionit policor të koduar me emrin “Patriot”, i pari që përfundoi në prangat e policisë ishte Fation Xhyliu dhe sipas prokurorisë ky i fundit pranoi të tregojë emrat e personave të përfshirë në 2 grabitjet e rreth 7 milion eurove në 2015 dhe 2017. Më pas në pranga përfunduar Ditjon Memlika, Ernest Kupa, Dash Kupa dhe Neim Avdulaj.

Disa ditë më vonë policia arrestoi edhe Admir Çerpjen, i cili pranoi të bashkëpunojë më prokurorinë duke zbardhur edhe rolet e anëtarëve të bandës dhe tre ditë më parë u arrestuan edhe Aleksandër Murataj dhe Dritan Sinani duke çuar në 8 numrin e të prangosurve, ndërsa në kërkim mbetet Admir Murataj dhe Klement Çala.

Ditën e djeshme, Dash Kupa kërkoi ndryshimin e masës së sigurisë në Gjykatën e Apelit, por kërkesa e tij nuk u mor parasysh dhe për këtë togat e zeza e lanë sërish në burg.

Shkruar Nga
More from Revista User

Ja Shqipëria në vitin 1947 (dhe dashuria kroate për shqiptarët)

Një shkollë në Dalmaci të Kroacisë ka vendosur të japë mësime në...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.