Graham kërkon largimin e familjeve të ushtarëve nga K. Jugore

Senatori me ndikim i Shteteve të Bashkuara, Lindsey Graham, i cili njihet për qëndrimin e tij të ashpër ndaj Koresë Veriore, thotë se ushtria amerikane duhet ta fillojë lëvizjen e anëtarëve të familjeve nga bazat në Korenë Jugore, për shkak të tensioneve në rritje me Korenë Veriore.

Republikani Graham i tha rrjetit televiziv CBS, se “është çmenduri të dërgohen bashkëshortet dhe fëmijët në Korenë Jugore, duke pasur parasysh provokimin e Koresë Veriore”.

“Dëshirojë që ata ta ndalin dërgimin e anëtarëve të familjeve dhe mendoj se tash është koha për fillimin e lëvizjes se familjeve amerikane jashtë Koresë Jugore”, tha Graham, që është anëtar i Komitetit të shërbimeve të armatosura të Senatit.

Tensionet në Gadishullin Korean janë të larta, pasi Koreja Veriore e vazhdon testimin e raketave balistike ndërkontinentale dhe të armatimit atomik, duke i injoruar rezolutat e Kombeve të Bashkuara dhe dënimin e pjesës më të madhe të vendeve në botë.

Shkruar Nga
More from Revista User

Kriza rreth Katarit, larg zgjidhjes politike

Shefi i diplomacisë së Emirateve të Bashkuara Arabe Anvar al Gargash deklaroi...
Read More