Gratë po humbasin dëshirën seksuale thotë hulumtimi i fundit

Gratë, me sa duket, po humbin gjithnjë e më shumë interes në seks.

Kështu raporton Shoqata e Këshillimit Seksual në Britani, ndërsa thekson se rreth një e treta e grave para menopauzës dhe gjysma e grave të moshuara raportojnë probleme seksuale, me mungesën e dëshirës një shkak kryesor.

Një studim i publikuar kohët e fundit në revistën BMJ Open zbuloi se më shumë se një e treta e 5.000 grave të moshës ndërmjet 16-74 të anketuar thanë se kishin humbur interesin për seks për tre muaj ose më shumë gjatë vitit të kaluar.

Dhe pothuajse dy të tretat e këtyre grave thanë se gjetën mungesën e dëshirës seksuale të dëshpërimit.

Ky nuk është një problem unik për gratë – rreth një në pesë meshkuj përjetojnë epsh të ulët në një moment, por ata definitivisht kanë përparësi kur bëhet fjalë për trajtimet.

Shkruar Nga
More from Revista User

Emisioni investigativ italian zbulon skandalin shqiptar: Titulli diplomatik i OKB në këmbim të 7 mijë eurove

Emisioni investigativ italian “Strisca la notizia” në puntatën e transmetuar në mbrëmjen...
Read More