Grekët bllokojnë pikën kufitare/ Bushati shkon në Kakavijë: S’besoj se është e qëllimshmeMinistri i Jashtëm Ditmir Bushati ka mbërritur në Kakavijë, atje ku po protestohet për bllokimin e pikës kufitare nga pala greke.

Qindra qytetarë shqiptarë kanë disa orë që presin në doganë për të kaluar kufirin ndërsa pala greke argumenton se ka një problem në sistemin e kompjuterave.

Ministri Bushati ka shkuar pranë protestuesve për t’i sqaruar ku dhe theksoi se nuk beson se bllokimi është i qëllimshëm.

“Nuk ka arsye që të jetë e qllimshme, jemi në kontakt me autoritet greke për të sqaruar situatën” tha Bushati para protestuesve.

Bushatit i është bashkuar në këtyë takim edhe ministerja e Kulturës, Mirela Kumbaro e cila është deputete e listës së Gjirokastrës.  

Protestuesit kërkuan zgjidhje të shpejtë nga ministri Bushati për të mundësuar qarkullimin normal të emigrantëve shqiptarë, drejt shtetit grek.

Bllokimi i pikës kufitare nga pala greke po shihet si një reagim të palës greke në shënjë hakmarrje për debatin që po zhvillohet për shembjene disa ndërtimeve në Himarë.

Ndërkohë që autoritetet doganore, të palës greke lejojën të kalojnë kufirin vetëm personat me dokumente greke.

 

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

“Ciao Italia”, pensionistët italianë gjejnë parajsën në Shqipëri

  Duke parë këtë laborator ku prodhohet djathë mund të mendosh se...
Read More