Grekët të “shqetësuar”, alarm nga mediat: Shqipëria po rrit shpenzimet ushtarakegreqia

Fqinjët tanë grekë duken të shqetësuar për forcimet ushtarake që ka bërë Shqipëria vitet e fundit.

Mediat greke i kanë kushtuar jehonë lajmit se Shqipëria ka vendosur të rrisë shpenzimet ushtarake në vitet në vazhdim.

“Newsbomb.gr” shkruante sot se Shqipëria ka një plan ambicioz për të rritur shpenzimet dhe personelin e ushtrisë me 35 % deri në vitin 2025.

Ky plan u ka bërë përshtypje plani. “Shqipëria planifikon që të shpenzojë së tepërmi për ushtrinë dhe deri në vitin 2025 trupat e saj ushtarake do të jenë rritur me 25 %”, shkruan mes të tjerash gazeta greke.

Më tej ajo nënvizon se Shqipëria kërkon që ta ndihmojë NATO-n me të paktën 1 mijë ushtarë gjatë viteve në vazhdim.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Horoskopi ditor, e martë 7 mars 2017

Dashi Kjo ditë do ju dhurojë shumë emocione pozitive. Në mëngjes do...
Read More